Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Rowerem przez region

Autor: Łukasz Augustyn
Miło nam przedstawić kolejną propozycję trasy rowerowej na spędzenie wolnego czasu.

0,00 km – Naszą podróż należy rozpocząć od Bobowskiego Rynku, który bez wątpienia jest inny od sąsiednich miast. Na samym środku rynku usytuowana jest fontanna z figura koron czareczki Zofii patronki Bobowej
0,05 km – Nierozłącznym aspektem Bobowskiego rynku na pewno będzie Lodziarnia państwa Gucwów, która w sezonie letnim serwuje lokalne wyrabiane według własnej receptury lody. A lokal, w którym mieści się lodziarnia to niezwykły obiekt a właściwie można pokusić by się o stwierdzenie izba regionalna

0,100 km – Zabytkowy Kościół p.w. Św. Zofii z II połowy XV w. Wykonany z drewna i kamienia utrzymany w stylu gotyckim. Kościół pokryty jest dwuspadowym odnowionym dachem pokryty gontem.

0, 150 km – Budynek Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa jest to jedno z ważniejszych miejsc, które skrywa tajemnice miasta Bobowa oraz całą jej kulturę. Tam znajdziemy wystawę koronki klockowej, będziemy mieć możliwość nauczenia się wyrabiania tej ze sztuki rękodzielniczej.

0.250 Km – Synagoga znajduje się w ścisłym centrum bobowej. Aktualnie jest jednym z najcenniejszych zabytków po kulturze żydowskiej, która tutaj panowała. Powstanie Synagogi datuje się na 1756 r.

0,350 km – Kościół Parafialny p.w. Wszystkich Świętych w Bobowej.  Pierwsze wzmianki o powstaniu kościoła pochodzą z XIV w. Kościół utrzymany w architektów ze gotyckiej później przekształcony w barok.

0.450 Km – Zabytkowy budynek dworu Wieniawa-Długoszowskich „ Zamek w Bobowej” aktualnie zmodernizowany i przekształcony pod szkołę muzyczną I stopnia w Bobowej. Powstanie budynku datuje się na XVII w. Zamieszkiwali w nim właściciele miejscowości. Od 1887 r. należał do rodziny Długoszowskich, m.in. do adiutanta marszałka Józefa Piłsudskiego – Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego, który wychował się w Bobowej. W 1916 r. Piłsudski odwiedził Bobową, gdzie był gościem Długoszowskich. Bezpośrednio przed bitwą warszawską z bolszewikami w 1920 r. odwiedził tu przyszłą żonę i córki, skąd udał się do Dęblina.

1,6 km – Kirkut cmentarz Żydowski jeden z nieodłącznych zabytków i elementów kultury żydowskiej. Założenie cmentarza datuje się na ok XVIII w. Jest to jedno z najważniejszych miejsc dla pielgrzymujących Żydów. Głównym elementem tego cmentarza jest Ohel, w którym spoczywają

Szlomo syn Natana Meira Halberstam, zmarły w dn. 5 czerwca 1905 r. (2 tamuz 5665 r.) cadyk, założyciel dynastii bobowskiej, wnuk Chaima Halberstama z Nowego Sącza i Eliezera z Dzikowa,

– Chaim Jakow syn Mosze Józefa Teitelbaum z Ujhely, rabin z Limanowej, prawnuk Mosze Teitelbauma, mąż Chaji – córki cadyka Szlomo Halberstama.

5,2 km- Wilczyska- Kasztel Obronny, Dwór w Jeżowie. Drewniano- murowany zamek utrzymany w stylu gotycko – renesansowy. Powstanie obiektu datuje się na I połowę XVI w. Kasztel zachowany w doskonałym stanie.

W środku znajdują się dobrze zachowane historyczne wnętrza, z m.in. renesansowymi freskami i drewnianymi rzeźbieniami. Kasztel kryje wiele zagadek. W jego wnętrzu i najbliższej okolicy, przy okazji remontów i prac ziemnych odkryto już wiele grobów, schowków, i wykopano przedmioty z najrozmaitszych epok. Kasztel jest również znany z tego, że we dworze ponoć straszy, i co zdarza się rzadko, straszą aż dwie białe damy. Legenda mówi również o istnieniu lochów łączących dwór, z nieistniejącym już warownym zameczkiem z czasów Kazimierza Wielkiego po drugiej stronie rzeczki Białej, jak i z zamkiem w niedalekiej Bobowej.

9,6 km – Stróże – Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik trudniące się produkcją produktów pszczelich.  Pasieka to, to nie tylko wytwórnia miodu, ale również idealne miejsce do wypoczynku, bliskiego kontaktu z natura oraz przepyszną lokalną gastronomią. Oprócz tego organizowane są tutaj przeróżne imprezy tematyczne głównie związane z tematyką pszczelarską. W Gospodarstwie znajduje się muzeum pszczelarstwa.

18,4 km – Grybów – Jest to malownicze miasteczko na rzeką Biała z bardzo bogata historią oraz zabytkami. Miejscami, które warto zobaczyć są m.in. neogotycka bazylika mniejsza pw. Św. Katarzyny w Grybowie, Dwór Hoschów, który był siedzibą dawnych właścicieli dóbr grybowskich z lat 30. XIX wieku, w południowo-wschodniej części rynku. Cmentarz żydowski, Stary Grybowski Browar.

28,6 km – Szalowa – miejscowość leżąca w gminie Łużna, bogata w zabytki architektury drewnianej m.in. takie jak zabytkowy Kościół św. Michała Archanioła pochodzący z I połowy XVIII w. Trójnawowy, konstrukcji zrębowej, z fasadą dwu wieżową. W szczycie fasady XVIII-wieczna figura przedstawiająca św. Michała Archanioła depczącego diabła. Wyposażenie kościoła to głównie elementy z XVIII w. We wnętrzu wspaniała iluzjonistyczna polichromia oraz bogaty wystrój rzeźbiarski. Na łukach arkad naw bocznych stoją rzeźby apostołów. Zabytek był w 2000 roku typowany do wpisania na listę UNESCO.
Kolejnym obiektem utrzymanym w drewnianym motywie jest zabytkowy klasycystyczny drewniany dwór szlachecki, z pierwszej połowy XIX wieku, z czterokolumnowym portykiem.

Dwór położony na niewielkim wzniesieniu, sąsiaduje z dwoma stawami. Parterowy, zbudowany na planie prostokąta, z wydatnym ryzalitem od ogrodu, pokryty jest czterospadowym dachem. We wnętrzu zachowały się nieliczne pamiątki należące do ostatnich właścicieli – Rylskich.

W obejściu zabytkowej budowli znajduje się drewniana oficyna dworska, spichlerz, stodoła oraz murowana obora. Całość otaczają resztki parku wraz z nielicznymi fragmentami kamiennego ogrodzenia.
Trasa ta przebiega po płaskim terenie głownie drogami wojewódzkimi i powiatowymi, lecz istnieje również alternatywa w postaci dróg pobocznych wzdłuż rzeki Biała. Trasa to ok. 35 – 40 km.

 

 

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy