Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Ćwiczenia druhów OSP Bobowa na zbiorniku Klimkówka (TV)

20.07.2014 Autor: Mateusz Książkiewicz
Tydzień temu strażacy ochotnicy z jednostki w Bobowej wzięli udział w dwudniowym szkoleniu podczas, którego ćwiczyli w praktyce i teorii ratowanie osób na akwenach wodnych. Organizatorem ćwiczeń na zbiorniku wodnym Klimkówka była Państwowa Straż Pożarna w Gorlicach a udział w nich wzięli druhowie z terenu powiatu gorlickiego.

Zawodowi strażacy z Komendy Powiatowej w Gorlicach posiadający uprawnienia ratownicze przygotowali dla jednostek OSP podlegających pod Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy szkolenie podczas którego druhowie zapoznali się z pierwszą pomocą osób które uległy wypadkom w wodzie a także w praktyce ćwiczyli np. rzut rzutką ratowniczą, ratowanie osób z łodzi wywróconej do góry dnem, poszukiwanie tonącego, wydobycie z wody osób z podejrzeniem urazu kręgosłupa. Mając na uwadze ostatni wypadek w Jankowej, ważne jest by służby ratownicze jeszcze sprawniej wykonywały swoje obowiązki i zadania.

– W ćwiczeniach wzięło udział 5 strażaków z naszej jednostki – mówi Rafał Dąga, uczestnik szkolenia a jednocześnie zastępca naczelnika OSP Bobowa. Byliśmy podzieleni na trzy grupy, po kilkanaście osób. Podczas szkolenia wykonywane były nie tylko zadania praktyczne ale również teoria m.in. zachowanie podczas akcji powodziowych, kiedy ratownik musi pierwsze zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zwłaszcza, że ‘skoczyć na ratunek’ mogą tylko osoby przeszkolone. Umiejętności zdobyte podczas kursu na pewno się przydadzą, zwłaszcza że przez nasza gminę przepływa rzeka Biała Tarnowska w której często pomimo ostrzeżeń kąpią się ludzie, występują także powodzie i podmycia.

– Znajdujemy się nad zalewem Klimkówka gdzie trwa szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych. Są to strażacy z jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Jest to drugie w tym roku szkolenie z tego zakresu, ponieważ chcemy przeszkolić strażaków pod kątem działań na akwenach wodnych. Ćwiczenia są prowadzone w kamizelkach ratunkowych, które zabezpieczają ratownika a przede wszystkim chcemy przyzwyczaić do tego, aby strażacy prowadząc te działania, umieli sobie radzić właśnie w takich warunkach. Chodzi nam też o przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zachowań na wodzie, pływalności – jeżeli chodzi o łódkę, użycia sprzętu ratowniczego – koła ratunkowego, rzutek. Druhowie powinni umieć się tym sprzętem posługiwać, gdyż znajduje się on na samochodach ratowniczych jednostek zarówno Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Szkolenie na pewno przyniesie określony, zamierzony cel podniesienia bezpieczeństwa i skuteczności działań w wodzie. Jeśli się uda jeszcze w tym roku zrobimy trzecie takie szkolenie, gdyż strażacy chętnie w nim uczestniczą – skomentował ćwiczenia mł. brygadier Dariusz Surmacz – rzecznik KP PSP w Gorlicach

Oprócz strażaków na jeziorze Klimkowskim ratownicy gorlickiego oddziału WOPR przeprowadzali szkolenie na stopień młodszego ratownika.

W razie niedostępności materiału prosimy odświeżyć stronę.

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)