Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Którędy pojadą kolarze 71. wyścigu Tour de Pologne? (TV)

23.07.2014 Autor: Mateusz Książkiewicz
Jeszcze w kwietniu 2014 roku na konferencji prasowej w hotelu Mariott w Warszawie została zaprezentowana oficjalna trasa siedemdziesiątego pierwszego wyścigu Tour de Pologne. Udział w niej wzięli m.in. laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa, Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat, medalistka olimpijska Otylia Jędrzejczak.

Najlepsi kolarze świata pojadą m.in. przez Gdańsk, Warszawę, Kielce, Katowice czy słowackie Strbskie Pleso.

– Cieszmy się teraz z takich wydarzeń, jakie robi Czesław Lang. Co by było, gdyby nie było takich ludzi? Pozostałyby jedynie nasze bijatyki i sprzeczki. Gratuluje panu i dziękuję! – mówi honorowy patron startu i otwarcia wyścigu Prezydent Lech Wałęsa. – Jest tak poważnie, że nie wiem co mam powiedzieć! Jesteśmy wyjątkowym pokoleniem. Za naszego życia zmieniają się epoki. Przeszliśmy do epoki globalizacji, gdzie robimy „państwo Europę” i znosimy granicę. O to przed nami walczyło wiele pokoleń. Cieszmy się teraz z takich wydarzeń, jakie robi Czesław Lang. Co by było, gdyby nie było takich ludzi? Pozostały by jedynie nasze bijatyki i sprzeczki. Gratuluje panu i dziękuję! – kończy laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Kolarze wyruszą już 3 sierpnia spod bram Stoczni Gdańskiej. Kolejno przejadą przez Bygdoszcz, Toruń, Warszawę, Kielce, Rzeszów, Tarnów, Katowice, Zakopane, Strbskie Pleso, Bukowinę i Kraków.

– Po kilku latach przerwy wracamy na północ kraju. Wystartujemy z położonego nad morzem, pięknego Gdańska, miasta które jest niezwykle ważne ze względu na swoją historię, a także polityczne tło. Nie chodzi nam jedynie o kolarstwo. Tour de Pologne zawsze był czymś więcej, dlatego staramy się pokazywać dzięki niemu także naszą polską historię i tradycję – wyjaśnia Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

Etap z Rzeszowa do Tarnowa zostanie dedykowany zmarłemu przed rokiem, dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu Stanisławowi Szoździe. – On zawsze mi powtarzał: Żeby wygrać, trzeba włożyć w to wszystko i jeszcze trochę – dodał Czesław Lang.

– Gratuluje panie Czesławie zdrowia i ochoty do pracy, by Tour de Pologne organizować. To jeden z najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie. Tutaj wygrywali najwięksi, mam nadzieję, że wkrótce będą nimi Rafał Majka i Michał Kwiatkowski – dodawał Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki.

Głównym sponsorem wyścigu od 8 lat jest Skandia. – To dla nas ogromny ciężar odpowiedzialności. Cieszymy się, że jesteśmy sponsorem klasyfikacji generalnej. Razem tworzymy imprezę, która jest ogólnoświatowa, ale także oddaje nasz polski charakter – wyjaśniał Paweł Ziemba, prezes Skandia Życie T.U. SA. Sponsorem klasyfikacji górskiej została firma Tauron Polska Energia, natomiast klasyfikacji najlepszego Polaka firma Lotos. Najbardziej aktywny zawodnik założy granatową koszulkę Lotto.

Transmisję z wyścigu przeprowadzi Telewizja Polska, która zapowiada sporo nowości m.in. trójwymiarową mapę, na której pojawią się m.in. odległości między poszczególnymi zawodnikami i ukształtowaniem terenu. Radiową relację przeprowadzi Jedynka, internetową portal Onet.pl. Relacje z każdego etapu obejrzą Państwo także na naszych portalach które są partnerem medialnym 71. Tour de Pologne.

Wyścigowi towarzyszy mnóstwo imprez m.in. Tour de Pologne Amatorów, Nutella Mini Tour de Pologne czy Skandia Maraton Lang Team. Podczas sportowych rywalizacji fundacja DKMS Polska będzie rejestrować dawców szpiku kostnego. Ambasadorami akcji zostali aktorzy znani z „Kamieni na Szaniec” Marcel Sabat, Tomasz Ziętek i Kamil Szeptycki.

– Dwie krople krwi mogą wystarczyć, żeby komuś pomóc. Zachęcam zwłaszcza młodych ludzi, żeby zechcieli podzielić się komórkami macierzystymi – mówił Tomasz Ziętek, który wcielił się w filmie w rolę Jana Bytnara „Rudego”.

Aktorzy zadeklarowali, że pojadą w Tour de Pologne Amatorów. Taką samą obietnicę złożyła także obecna na sali medalistka olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak. Nie możemy doczekać się sierpnia!

ETAPY WYŚCIGU 2014 TOUR DE POLOGNE

Niedziela, 3 sierpnia – Etap I, Gdańsk – Bydgoszcz, 226 Km
Poniedziałek, 4 sierpnia- Etap II, Toruń – Warszawa, 234 Km
Wtorek, 5 sierpnia – Etap III, Kielce – Rzeszów, 180 Km
Środa, 6 sierpnia – Etap IV, Tarnów Gemini Park – Katowice, 232 Km
Czwartek, 7 sierpnia – Etap V,  Zakopane – Štrbské Pleso (Słowacja), 178 Km
Piątek, 8 sierpnia – Etap VI, BUKOVINA Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska, 180 Km
Sobota, 9 sierpnia – Etap VII, Kraków – Kraków, 25 Km (indywidualna jazda na czas)

fot. Mateusz Książkiewicz

 

W razie niedostępności materiału prosimy odświeżyć stronę.

video
Więcej Video

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)