Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Oblężenie Jeżowa czyli IV Piknik Historyczny już za nami! (TV)

22.07.2014 Autor: Paulina Wilczyńska
W minioną niedzielę, 20 lipca br. na dziedziniec dworu obronnego w Jeżowie przybyli rycerze, fani historii oraz wielu turystów. Wszystko dzięki kolejnej już edycji Pikniku Historycznego, którego w tym roku organizatorem było Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.

 

Wśród zacnych gości nie zabrakło włodarzy gminy Bobowa na czele z burmistrzem Wacławem Ligęzą, który otworzył oficjalnie wydarzenie. Obecna była także poseł na Sejm RP Barbara Bartuś oraz senator Stanisław Kogut. Prowadzącą piknik była niezastąpiona Barbara Kowalska, która czuwała by scenie panował ład i porządek. Kiedy wszyscy goście zabrali już podczas otwarcia głos, odbyła się rycerska inscenizacja odbicia dworu jak również walki między rycerzami. Udział w niej wzięły dwa bractwa z Bobowej oraz Sędziszowej. Aby każdy znalazł coś dla siebie przygotowano punkty gastronomiczne jak również miejsca zabaw dla najmłodszych. Nie zabrakło także lodów tradycyjnego wyrobu państwa Gucwów z Bobowej.

„To jest jedna z najważniejszych imprez gminy Bobowa – mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. Chociaż od nie tak dawna jest organizowana, to ze względów historycznych absolutnie zachodzi konieczność żeby to wydarzenie znalazło się w stałym kalendarzu imprez kulturalnych naszego miasta. Przypomnę, że w nie tak dalekiej przeszłości powstały dwa bractwa rycerskie na terenie naszej gminy: Bobowej i Sędziszowej. Ich członkowie wykazują ogromne zaangażowani przy okazji znosząc wiele trudów by podołać wszystkim oczekiwaniom widzów.  Dzisiaj jest wyjątkowo pięknie i upalnie, ale dla nich ta pogoda nie jest najlepsza gdyż haj wiadomo zbroja waży mnóstwo kilogramów a tutaj trzeba jednak wytrwać i sprostać pod względem również kondycji. Kolejna ważna sprawa to przekazywanie tej bogatej historii młodym, czyli uczniom ze szkół podstawowych, gimnazjum jak i ze szkół średnich. Jest to nasz obowiązek, nasza powinność. Pamiętajmy, że 46 chorągiew pod dowództwem Zygmunta Gryfity z Bobowej przyczyniła się znacząco do wielkiego sukcesu pod Grunwaldem z 1410 roku. Jest to dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że my mamy się czym pochwalić i że tutaj tak wspaniali ludzie wcześniej mieszkali. Stąd też piknik historyczny na pewno pozostanie w stałym kalendarzu kulturalnym gminy Bobowa, a przy okazji skupia mnóstwo ludzi nie tylko miejscowych ale również przyjezdnych. Wydarzenie jest okazją do porozmawiania, integracji, do przypomnienia sobie właśnie tej bogatej kultury i historii. Nie zawsze uda się pozyskać na taką imprezę, chociażby miała ona bardzo ważny wymiar historyczny, środki zewnętrzne stąd w tym roku Centrum Kultury i Promocji wykazało się tutaj dużym zaangażowaniem by zorganizować to wydarzenie i trzeba powiedzieć, że z bogatym programem. Na piknik przyjechali także goście z gminy Chmielnik,  partnerskiej gminy z województwa świętokrzyskiego, którzy także zaprezentują się na scenie. Myślę, że pod względem historycznym te nasze miasta i gminy są bardzo podobne. Stąd dobrze mieć takiego partnera. Należą się im za to słowa podziękowania, za ten trud przyjazdu. Ponadto jest wiele innych zespołów, preferując w tym roku zespoły lokalne. Mają one możliwość się tutaj wypromować, zaprezentować a to jest też ważny element związany właśnie z tym, że młodzi ludzie mogą wystąpić przed tak liczną publicznościom.  

O tym kto wystąpił na scenie powiedziała dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, Jadwiga Bryndal: – Na scenie zaprezentowało się bardzo wiele zespołów. Występowały przede wszystkim grupy miejscowe czyli z gminy Bobowa, ale też jest cała grupa zespołów z zewnątrz, które nas odwiedziły. Z gminy Bobowej prezentował się zespół rockowy „Pokaż mi swoją twarz”, nasz sztandarowy zespół ludowy „Koronka”, który jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie i cieszy się uznaniem znawców folkloru. Swoją siłę demonstrowały nasze miejscowe grupy rycerskie, czyli rycerstwo im. Gryfity z Bobowej, i Konfraternia z Sędziszowej. Na scenie przeprowadzony został konkurs wiedzy: „Co wiesz o rycerzach i rycerstwie średniowiecza?” prowadzony przez pana Marka Warzyckiego z Sędziszowej. Oprócz zespołów miejscowych zaprezentował się zespół ludowy „Halicz” z Ropczyc koło Rzeszowa, który przejeżdża przez gminę Bobową w drodze do Pragi, gdzie weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się ten zespół właśnie zaprosić, bowiem pracują na bardzo wysokim poziomie a występ się wszystkim bardzo podobał. Z sąsiedniej gminy Łużna zagra zespół „Mała generała paczka” jest to zespół country, jest to co prawda inna muzyka ale również ludowa tylko pochodząca z Ameryki. Prezentował się także młody laureat konkursu recytatorskiego Filip Antosz z Jankowej, który uraczył widzów pięknym wierszem. Wspomnieć należy o jeszcze jednej bardzo ważnej grupie – grupie tanecznej z Chmielnika, gminy zaprzyjaźnionej z Bobową.

Piknikowi towarzyszyła również promocja programu realizowanego przez LKS Bobowa pn. Siatkówka-moja gra w aktywne życie, którego partnerem medialnym jest nasza redakcja oraz wydawnictwo (Grupa Ksiazkiewicz.pl). Dzieci mogły zagrać w piłkę siatkową jak również zrobić sobie zdjęcie z rycerzem, dla najlepszych przygotowane były gadżety, smyczki jak również koszulki. Nad poprawnością turnieju sportowego czuwał koordynator projektu, trener siatkówki Paweł Popradowski.

 

fot: zespół redakcyjny

 

W razie niedostępności materiału prosimy odświeżyć stronę.

 

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)