Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

W droge już czas – zapisz się na pielgrzymkę na Jasną Górę!

Autor: Julia Ziomek
Jak co roku zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską trwają już od lipca. Czasu na podjęcie decyzji mamy wiele, gdyż w parafiach można się zgłaszać do końca lipca, a w sierpniu w miejscach organizacji poszczególnych grup. Wszyscy wyruszamy 17 sierpnia po Mszy Świętej o 6:30 sprawowanej na Placu Katedralnym w Tarnowie.

Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę wyruszy w tym roku po raz XXXII, a hasłem które będzie prowadziło pątników jest “Miłość na śmierć nie umiera”.  Pielgrzymi przez 9 dni mają do pokonania trasę około 200 km ale za to w dobrym towarzystwie, muzyce i modlitwie. Koszt uczestnictwa w PPT wynosi 90,00 zł od osoby, jeśli z domu idzie więcej osób każda następna płaci już tylko 60,00 zł. Każde następne dziecko (drugie dziecko z rodziny) jeśli jest uczniem do klasy szóstej włącznie – 20 zł, resztę dopłaca Caritas.

Dla tych, którzy fizycznie mi mogą wziąć udziału w PPT  organizatorzy przygotowali zapisy na pielgrzymkę duchową. Poprzez modlitwę można ułatwić trud pielgrzymów, a 25 sierpnia wyruszyć w organizowanych przez parafię wyjazdach do Częstochowskiej na ich przywitanie.

– Mnie na pielgrzymkę namówiła koleżanka. Na początku był lekki stres, że nie dam rady lecz już po pierwszym odcinku trasy zmieniłam zdanie – mówi osiemnastoletnia uczestniczka ubiegłorocznej PPT. To jak jest na szlaku najlepiej opisuje piosenka “Idę na jasną”. Mimo bólu nóg i zmęczenia jest taka pozytywna energia. Tworzy ją zespół, śpiew pielgrzymów oraz modlitwa. Wszyscy są dla siebie mili i uprzejmi. Rekolekcje w drodze są także okazją do ciekawych nowych kontaktów oraz umocnienia w wierze. Nie brakuje też atrakcji, kiedy śpi się w nietypowych miejscach.

Wybór grup jest duży stąd też każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Z naszego rejonu wyruszają dwie grupy 26- św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Grybowa pod przewodnictwem ks.Krzysztofa Romańskiego , 24-św. Klemensa z  Tuchowa oraz 14 św. Świerada z Ropy. Pielgrzymka jest dla każdego. W ubiegłym roku na Jasną Górę pielgrzymowało 8.760 pątników – 5.958 sióstr i 2.802 braci. Najmłodszym pielgrzymem była Emilka Wyczółkowska – 14 miesięcy, najstarszym zaś Janina Janioł – 85 lat.

– Podczas trasy panuje braterstwo miła atmosfera , jak to mówią – Kiedy potkniesz się, nie będziesz solo. Zawsze ktoś złapie cie, tu braterstwo jest. Po mimo charakteru religijnego pielgrzymki można świetnie się bawić. Jeżeli tylko masz siłę to wieczorem po krótkich apelach są tańce, a podczas  marszu są śpiewane piosenki. Byłam dopiero dwa razy, ale szczerze zachęcam wszystkich do udziału, bo w grupie raźniej i można przeżyć coś niesamowitego – komentuje Joanna Gryzło.

Z każdego dnia transmisje będzie prowadziło radio RDN Małopolska oraz kilka reportaży wykonają korespondenci naszych portali.  Jak mówi tekst piosenki “plaster, coś do picia i sandały mieć, kapelusz jak u hałabały wszystko to po to by razem z braćmi iść…”

Dla tych niezdecydowanych mamy kilka zdjęć archiwalnych uczestników PPT , by mogli chodź trochę poczuć klimat “rekolekcji w drodze”.

10461946_264236513760270_962149421717947142_n

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy