Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Obowiązkowe odblaski zadbają o nasze bezpieczeństwo

Autor: Duda Justyna
Od jutra, 31 sierpnia 2014 wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od tego czasu każdy z nas będzie zobowiązany do noszenia po zmroku elementów odblaskowych.

Obowiązek będzie dotyczył pieszych poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że będziemy poruszać się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Przepis ten nie będzie obowiązywał w strefie zamieszkania, gdzie pieszy może korzystać z całej drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami.

Nowy przepis zastąpi dotychczasową regulację, zgodnie z którą elementy odblaskowe musiały nosić dzieci do 15 roku życia poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Odblaski mogą mieć różną postać. Nie muszą to być kamizelki, stosować będziemy mogli różnego rodzaju przyczepiane gadżety takie jak: opaski, przedmioty doczepiane do ubrania, smycze. Jak podkreśla komunikat zamieszczony na oficjalnej stronie Policji najważniejsze jest umieszczenie tych przedmiotów. Powinny one się znajdować na wysokości kolan, dłoni, na środku klatki piersiowej i pleców – to gwarantuje nam, ze będziemy widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Brak elementów odblaskowych po zmierzchu poza terenem zabudowanym będzie karany mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Piesi nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, ale nie jeden doświadczony kierowca spotkał się z sytuacją, w której osoba idąca poboczem była niewidoczna. Nie raz i nie dwa kończyło się to, lub mogło zakończyć tragedią. Elementy odblaskowe zamieszczone w odpowiednich miejscach umożliwiają kierowcy samochodu dostrzec nas z odległości ok 150 m., co pozwoli mu w porę wyhamować lub ominąć pieszego. Wprowadzenie przepisów ma ograniczyć ilość wypadków z udziałem pieszych po zmroku. Obowiązek ten obciąża kosztami nas, obywateli ale nie ma tutaj co porównywać. Na szali bowiem znajduje się bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich a wydane na odblaski parę złotych stanowi znikomą wartość.

Źródło: policja.pl, Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

fot. ilustracyjne

mIMG_9262

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy