Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Pierwszy etap TdP pomyślny dla Polaków

Autor: Duda Justyna
Oficjalne otwarcie 71. Tour de Pologne w Gdańsku już za nami, wczorajszy etap zakończył się trzykrotna rundą w Bydgoszczy.

Punktualnie o godzinie 13:00 w niedziele 3 sierpnia, uczestnicy tegorocznego wyścigu wyruszyli z  Placu Solidarności w Gdańsku. Start honorowy poprzedziło uroczyste wystąpienie Dyrektora Generalnego Wyścigu Czesława Langa oraz Prezydenta Miasta Gdańsk Pawła Adamowicza. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich także były Prezydent RP Lech Wałęsa wraz z małżonką.

W imieniu całej rodziny kolarskiej chciałem podziękować, że Pan Prezydent przyjął zaproszenie. Cieszymy się, że poprzez sport możemy prezentować tak ważne momenty, które wydarzyły się w Polsce – mówił Czesław Lang

Gość specjalny, Prezydent Lech Wałęsa przywołał swoim wystąpieniem pamięć o historycznych chwilach związanych z tym szczególnym miejscem, jakim jest Stocznia Gdańska:

Chciałem pokłonić się i przywitać wszystkich kolarzy oraz kibiców. Chciałbym pokłonić się wszystkim uczestnikom tego wspaniałego święta, ale również podziękować panu Czesławowi Langowi za to, że rozsławia nie tylko sport, ale również Polskę i Solidarność. Start z tego miejsca uważam za wielki zaszczyt dla tej Stoczni i nas wszystkich. Dzięki takim ludziom jak Czesław Lang świat przypomina sobie o wielkim polskim sukcesie.

Na koniec w hołdzie dla osób biorących udział w wydarzeniach z tamtych lat złożono kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.

Listy startowe podpisało liczne grono polskich zawodników. Z numerem 21 wystartował znany wszystkim ze znakomitego popisu we Francji Rafał Majka z zespołu Tinkoff – Saxo, natomiast jego kolega z drużyny Paweł Poljański ma numer 26. Przemysław Niemiec jako jedyny Polak w grupie Lampre Merida jedzie z numerem 61. Pod 128 jedzie Sylwester Szmyd, który reprezentuje Movistar Team. W grupie CCC Polkowice jadą: Bartłomiej Matysiak – 191, Maciej Paterski – 194, Tomasz Marczyński – 195, Grzegorz Stępniak – 196, Mateusz Taciak – 197 i Marek Rutkiewicz – 198. Oczywiście mamy również swoich oficjalnych reprezentantów narodowych, którzy jadą pod numerami od 181 do 188. Są to kolejno: Kamil Gradek, Paweł Bernas, Paweł Zieliński, Paweł Franczak, Przemysław Kasperkiewicz, Paweł Cieślik, Konrad Dąbkowski oraz Bartosz Warchoł.  Niestety w tegorocznym wyścigu po Polsce nie bierze udziału Michał Kwiatkowski.

Start ostry rozpoczął się o godzinie 13:20 dokładnie 10 km od miejsca oficjalnego otwarcia TdP. Od tego momentu zawodnicy mieli do pokonania 226 km. Finalnie żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej otrzymał Białorusin Yauheni Hutarovich z zespołu AG2R La Mondiale. Prowadzi on również w klasyfikacji punktowej LangTeam. Najaktywniejszym Zawodnikiem Lotto okazał się członek zespołu Team Europcar – Jimmy Engoulvent z Francji. Tytuł Najlepszego Górala otrzymał Rafał Poljański, który dał niesamowity popis wytrzymałości i konsekwencji na tym etapie TdP. Na tym etapie prowadzi on również  w klasyfikacji Najlepszy Polak Lotos.

Tegoroczną relację mogą Państwo śledzić dzięki naszym reklamodawcom: Restauracja Hotel Ostoja, Sądecki Bartnik, Bank Spółdzielczy w Grybowie, PolNET24, Burnat, Hydrotech oraz Gabi. Przez Polskę jedziemy z napisem Bobowa, miasto w którym warto tworzyć.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy