Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Czy burmistrz złamał prawo kupując dworek Długoszowskich?

Autor: Mateusz Książkiewicz
To pytanie jakie sobie zadają mieszkańcy gminy Bobowa, bowiem powstało mnóstwo plotek dotyczących zakupu wyremontowanego dworku Długoszowskich z przeznaczeniem go pod funkcjonowanie nowo powstałej szkoły muzycznej.

W plotkach tych roi się również od zarzutów skierowanych w kierunku burmistrza, rady czy też pracowników. Jedno z bobowskich mediów w tematach związanych z transakcją zakupu dworku używa półprawdy, co godzi w wizerunek bobowskiej władzy. Człowiek, który prowadzi ową stronę internetową nie docieka prawdy, ale na podstawie wyrwanych z kontekstu zdań i wiadomości próbuje manipulować opinią publiczną.

W ostatnim czasie dotarły do nas informacje, że burmistrz oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej zostali wezwani do wyjaśnień przez Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Na jej złożenie mają czas aż do 30 października dlatego postanowiliśmy uciąć pewne spekulacje od razu.

Początkiem obecnego roku pełnomocnik właściciela nieruchomości Gerard Strojny zgłasza się do Urzędu Gminy a dokładniej burmistrza z propozycją, by samorząd zakupił zabytkowy dwór, w którego posiadanie wszedł jego mocodawca. O fakcie tym włodarz gminy Wacław Ligęza informuje radnych podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Bobowej  przypadającej na 24 marca 2014 roku. Ponieważ jako dziennikarz byłem na wspomnianej sesji, pamiętam wyrażoną przez radnych gminy aprobatę dla pomysłu zakupu dworu Długoszowskich. Na okoliczność tą zostaje podjęta w tym samym dniu uchwała intencyjna o numerze XLIII/333/14, która w paragrafie pierwszym mówi: Wyraża wolę (Rada Miejska – dop. red) zakupu działki nr 1273/12 położonej w Bobowej o pow. 0,2651 ha zabudowanej budynkiem z przeznaczeniem na utworzenie Szkoły Muzycznej na rzecz Gminy Bobowa. Dodatkowo w paragrafie 2 tejże uchwały powstał podobny do powyższego zapis, wyrażający wolę zakupu niezabudowanej działki 1273/13 również na rzecz gminy. Rada powierzyła wykonanie tych działań burmistrzowi. Po jednogłośnym przyjęciu uchwały, burmistrz odbył 15 kwietnia br. kolejną rozmowę z pełnomocnikiem właściciela, w której określona została cena zakupu dworku. Ze spotkania tego został sporządzony protokół. Decyzję o zakupie mogła podjąć wyłącznie Rada Miejska, dlatego kilkanaście dni później, 28 kwietnia br. na czterdziestej czwartej sesji Rady Miejskiej, radni gminy Bobowa przyjęli uchwałę o nabyciu nieruchomości (uchwała XLIV/341/14). Tym samym wszelkie procedury dotyczące zakupu budynku zostały w pełni zrealizowane.

Ponieważ zarzuty jakie padają w plotkach są poważne poprosiliśmy by ustosunkował się do nich burmistrz Bobowej Wacław Ligęza: – Oczywiście, że jest to ewidentne kłamstwo. Jest to też forma pomówienia. Wszystkie procedury były zachowane od samego początku do końca. Myślę, że tutaj nie posiadając odpowiedniej wiedzy, ale chyba również tendencyjnie i z premedytacją próbuje się podważyć działania mające na celu utworzenie szkoły muzycznej i to było kierowane na to, żeby ta szkoła nie powstała. Będą oczywiście skutki prawne dla osoby, która rozpowszechnia tego typu informacje, dlatego, że uchwała została podjęta wcześniej. Miałem upoważnienie, by podjąć pewnego rodzaju działania i rozmowy. To skutkowało tym, że zostało tylko wszystko przygotowane w odpowiednim czasie a ostateczna decyzja i tak należała do organu stanowiącego i to on zaaprobował warunki, które udało się wynegocjować. Uznał, że są one bardzo korzystne dla gminy. W związku z tym poświadczam jeszcze raz, że jest to kłamstwo i próba zdyskredytowania tego ważnego przedsięwzięcia jakim jest utworzenie szkoły muzycznej.

Burmistrz dodaje także kilka słów o kolejności procedur: – Najpierw musi zostać podjęta uchwała intencyjna, czyli uchwała wyrażająca wolę zakupu obiektu jak było w tym wypadku. Po tym mogłem rozpocząć rozmowy. Jeżeli zgłosiły się osoby, które chciały taką transakcję zawrzeć poinformowałem organ stanowiący z pełną transparentnością i jawnością. Jeżeli ktoś nie potrafi dotrzeć do pewnych informacji i powiela nieprawdę musi ponieść tego konsekwencje.

Dzisiaj nastąpi uroczyste otwarcie szkoły muzycznej. Z pięknego i jakże wartościowego historycznie budynku będą korzystać dzieci. Powstało także kolejne miejsce gdzie można zorganizować gminne uroczystości czy wydarzenia kulturalne. Niewątpliwie jest to efekt dobrego działania Rady Miejskiej jak również burmistrza wraz z pracownikami. Relacja z poświęcenia dworu Długoszowskich już niebawem na naszym portalu.

Uchwała intencyjna dla osób, które chcą ją przeczytać znajduje się TUTAJ.

Poniżej zdjęcia budynku z lutego 2013 roku.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy