Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobowianin zagrał ubeka w rekonstrukcji “Po Ogniu był Mściciel”

Autor: Julia Ziomek
W sobotę 4 października 2014r. w Rabczańskim amfiteatrze odbył się wieczór partyzancki. Część artystyczną, która rozpoczęła się o godzinie 18 uświetnił występ Andrzeja Kołakowskiego oraz rekonstrukcja akcji z dnia 13 lutego 1948 roku pt. "Po Ogniu był Mściciel". Wydarzenie to odbyło się z okazji IX rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych.

Spektakl miał na celu przypomnienie zdarzeń historycznych, które miały miejsce na podhalańskich terenach w 1948roku. W rekonstrukcji tego wydarzenia miał swój udział Bobowianin pan Józef Gucwa, który wcielił się w rolę funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa, towarzyszyła mu również małżonka. W pozostałych rolach wystąpiła Podhalańska Grupa Rekonstrukcji “Błyskawica”. Patriotyczne wydarzenie poprowadziła Joanna Lelek dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce.

– Rekonstrukcja jest bardzo wartościowym wydarzeniem ponieważ przekazuje ogromną ilość emocji – powiedziała do zebranych na rekonstrukcji Zuzanna Kurtyka, lekarka żona nieżyjącego prezesa IPN Janusza Kurtyki. – Aktorzy przekazywali ogrom emocji, które udzielały się także publiczności. Przedstawienie było bardzo realistycznie oddane chociaż atmosferę burzyła nowoczesna sceneria.

– Grupa Rekonstrukcyjna “Błyskawica” im. Józefa Kurasia “Ognia” istnieje już od 3 lat i liczy około 20 członków. Część z nich była w wojsku bądź przeżyła czasy II Wojny Światowej. Jesteśmy amatorami, którzy starają się przedstawić wydarzenia dobrze odzwierciedlone.  Dziękuje bardzo panu Józefowi za to, że zgodził się wcielić w dość nielubianą postać – “ubeka” – mówi dowodzący grupą Błyskawica.

fot. Julia Ziomek

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy