Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jubileuszowy Festiwal Koronki Klockowej otwarty! (TV)

03.10.2014 Autor: Mateusz Książkiewicz
Wczoraj popołudniu w bobowskiej sali widowiskowej Koronka oficjalnie otworzono piętnastą już edycję Festiwalu Koronki Klockowej. W tym roku impreza potrwa cztery dni - od czwartku do niedzieli. Finałowym punktem ostatniego dnia będzie koncert zespołu ENEJ.

Tegoroczny festiwal pomimo że “chudszy” o jeden dzień to mimo wszystko wypełniony atrakcjami. Do Bobowej niezawodnie przybyły koronczarki z wielu krajów m.in. Rosji, Chorwacji, Holandii, Niemiec, Słowacji, Czech, Belgii. Nie zabrakło także polskiego akcentu dzięki artystkom z Krakowa oraz oczywiście naszej Bobowej. Ze względu na mniejszy budżet jaki udało się pozyskać na jubileuszowy festiwal, imprezę przeniesiono do sali widowiskowej “Koronka” znajdującej się przy rynku.

Na otwarcie festiwalu przybyło bardzo wiele osób, starszych jak i młodzieży. Pojawili się także samorządowcy oraz lokalni politycy, m.in.: senator Stanisław Kogut, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, wójt Korzennej Leszek Skowron,  prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda, radni powiatu gorlickiego Zygmunt Fryczek oraz Adam Urbanek, przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Siedlarz, radni gminy Bobowa, urzędnicy UM w Bobowej, mieszkańcy oraz goście, których przywitali: Bogdan Krok oraz Jadwiga Bryndal.

„-Koronka Bobowska to niewątpliwie produkt markowy Małopolski. Jest rozpoznawalny w naszym regionie i nie ma co się obawiać powiedzenia że również w Europie i w świecie. Potwierdzają przybyłe tutaj delegacje od Rosji przez Belgię, Holandię, Słowację, Czechy czy Chorwację. Widać dzięki temu, że ta bobowska koronka jest rozpoznawalna w całej Europie. Jest to jeden z turystycznych produktów Małopolski, który może zachęcić do przyjazdu właśnie tutaj, do Polski. Koronka bobowska jest po prostu piękna i na pewno będzie miała wzięcie. Wszystko zależy od tego jak się ustawimy na promocje, jeżeli włożymy odpowiednią ilość energii w to żeby promować to w różnych miejscach na pewno zostanie przyjęte to bardzo akceptująco. W najbliższym czasie pomyślę jak czerwony koral którym promujemy obecnie województwo Małopolskie połączyć z koronką bobowską. Może to być naprawdę inspirujące a my jeździmy po całej Europie” –skomentował Leszek Zegzda prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Na stoiskach wszystkich koronczarek można podziwiać prawdziwe perełki rękodzielnictwa. Są wśród nich tradycyjne wzory i kompozycje ale nie brakuje też nowoczesności w postaci biżuterii koronkowej jak i z drutu. Dzięki ich prezentacji wiele osób zainteresowanych koronczarstwem może nabyć nowego doświadczenia czy też może stać się to natchnieniem do rozwoju umiejętności.

„-Trudno jest sobie wyobrazić to żeby tutaj nastąpiły jakieś zaniechania – komentuje obecną sytuację festiwalu Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. Jeżeli brakło środków z różnych instytucji, które wspomagały dotąd budżet Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa czy samej gminy to ta różnica została uzupełniona z budżetu własnego naszej gminy. Ponieważ traktujemy ta imprezę, jako bardzo ważną i bardzo poważną, która na stałe jest wpisana do kalendarza imprez kulturalnych to trudno sobie wyobrazić, żeby w tym zakresie nastąpiły jakieś zmiany. One mogą następować tylko na lepsze. Możemy starać się zawsze cos poprawić cos udoskonalić i uatrakcyjnić. W tym roku zadbaliśmy o to wspólnie z organizatorami, duże działania były podjęte ze strony samego urzędu żeby znaczący zespół muzyczny znany nie tylko w Polsce, ale i zagranica wystąpił na bobowskim rynku. Wiem ze zainteresowanie jest ogromne spodziewamy się wielu ludzi. Umożliwiamy również by na rynku mogli się spotkać wszyscy rękodzielnicy, którzy trudnią się wyrobem produktów a mogą je sprzedać właśnie tu w Bobowej. Koronczarki, które przyjechały z różnych krajów Europy spotykają się tutaj by wymienić się swoimi doświadczeniami z naszymi koronczarkami, ale już nie tylko z Bobowej, bo słyszymy jest wiele koronczarek, które przyjeżdżają już nie też z Krakowa, ale też z odleglejszych miejsc w Polsce. Świadczy to o tym że festiwal już po tych piętnastu latach przynosi konkretne owoce, choćby w postaci tego że koronka klockowa jest znana w coraz szerszym kręgu różnych osób. Przyjeżdżają tutaj, podejmują trud nauki wyrabiania koronki klockowej Jako samorząd staramy się zadbać o to żeby nasi najmłodsi uczyli się wyrabiania koronki klockowej stąd finansujemy warsztaty wytwarzania koronki. Myślę że ta tradycja nie zaniknie. Cieszymy się, że Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej udało się po raz kolejny zorganizować.”

Obowiązkowym punktem programu wszystkich festiwalowych dni jest pokaz mody, który jak co roku przygotowały projektantki z Czech Ivany Domanjowej oraz Dany Maśkovej. Dzisiaj miało miejsce rozdanie nagród w XX już Ogólnopolskim Konkursie Koronki Klockowej oraz wernisaż wystawy koronczarek z sąsiedniego nam Preszowa (Słowacja).

 Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.

 

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)