+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobowscy wolontariusze wykazali się ogromnym sercem podczas Spartakiady w Stróżach

Autor: Łukasz Augustyn
W ubiegły piątek, 10 października 2014 roku odbyła się kolejna edycja Spartakiady dla osób niepełnosprawnych w Stróżach, którą organizuje Fundacja Osób Niepełnosprawnych im. ojca Pio. Tegoroczna edycja miała bardzo wyjątkowy i podniosły charakter.

Ranga wydarzenia wzrosła dzięki zaplanowanemu na ten sam dzień, umieszczenie relikwii św. Jana Pawła II w miejscowym hospicjum. Z tej okazji odbyła się uroczysta Msza Święta celebrowana przez ks. Stanisław Betlej, proboszcza parafii Stróże. Tuż po niej odbyło się procesyjne przeniesienie relikwii do hospicjum, w którym udział wzięli mieszkańcy oraz osoby niepełnosprawne.

W przedsięwzięciu tym biorą od wielu lat udział uczniowie  z Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej angażując się w organizacje imprezy. Na spartakiadę przyjeżdza co roku kilkaset osób zrzeszonych w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Pochodzą oni z różnych zakątków małopolski aby rywalizować w specjalnie dla nich przygotowanych konkurencjach sportowych takich jak: mini piłka nożna, sztafeta z przeszkodami, rzut do celu czy cieszące się największą popularnością przeciąganie liny. Towarzyszy temu dobra zabawa, wspólne biesiadowanie, koncerty, występy artystów i wizyty znanych osób.

Od początku istnienie spartakiady w Stróżach, w utrzymaniu porządku jaki samej organizacji pomagają jako wolontariusze nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej. Przygotowują i prowadzą konkurencje sportowe, sędziują i pomagają potrzebującym. To doskonała forma integracji, wspólnej zabawy oraz nauka tolerancji. W tym roku było podobnie liczna grupa wolontariuszy pojawiła się w Stróżach by wykonać swoje obowiązki.

Spartakiada tym razem wyjątkowo odbywała się w piątek. Dotychczas zarezerwowana była na to wydarzenie sobota. Obecnie ze względu na uroczystość umieszczenia sprowadzonych przez senatora Stanisława Koguta relikwii św. Jana Pawła II w hospicjum w Stróżach odbyła się wraz rywalizacją osób niepełnosprawnych, 10 października. Przez co było jeszcze bardziej podniośle. Nim zaczęły się konkurencje sportowe, wszyscy jej uczestnicy oraz wolontariusze ustawili się w pięknym szpalerze by oddać hołd przenoszonym relikwiom. Dodatkowo każda z osób trzymała w ręku chorągiewki w kolorach papieskich co potęgowało wszelkie wrażenia wizualne. Z naszej strony w tym roku wzięło udział 31 wolontariuszy i 7 nauczycieli, którzy się nimi opiekowali. Całość odbyła się na terenie tuż obok hipoterapii oraz hospicjum. Współpraca jak zwykle dobrze się układała dlatego już dzisiaj mamy zaproszenie na kolejną Spartakiadę w czerwcu przyszłego roku. W pomocy tegorocznej edycji pomagali w większości bardzo młodzi uczniowie którzy byli tam po raz pierwszy. Bardzo się im spodobało. Ponieważ w organizacji spartakiady pomagamy już od 9 lat, fundacja z pełnym zaufaniem powierza nam organizację części rywalizacji sportowych. Przygotowujemy poszczególne konkurencję, sędziujemy, zapisujemy wyniki, wypisujemy dyplomy oraz pomagamy wyłonić zwycięzców. Ta współpraca między osobami niepełnosprawnymi a uczniami wpływa na integrację oraz pokonania innych barier. Wszyscy bawią się wspólnie z nimi a dzięki temu są jakby bliżej tego ich świata. Mogą poznać jak to wygląda z ich strony, co ich cieszy, co martwi, czym żyją – skomentował Janusz Średniawa opiekun samorządu szkolnego w ZSZ Bobowa a jednocześnie opiekun wolontariuszy z ZSZ.

Grupie młodzieży i kadry nauczycielskiej towarzyszyła w Stróżach dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej Barbara Wołkowicz.

fot. Michał Niemaszyk

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy