Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

“Cudze chwalicie, swego nie znacie!”

Autor: Duda Justyna
To tytuł projektu, którego częścią była wystawa fotografii wykonanych przez uczestników warsztatów jakie odbyły się w ramach przedsięwzięcia, a którego wernisaż odbył się wczoraj (tj.20.12.2014) w Bartnej Chacie w Stróżach. Była to także okazja do podsumowanie projektu i wręczenia pamiątkowych dyplomów.

Cudze chwalicie swego nie znacie to projekt w ramach, którego odbyły się warsztaty fotograficzne, wydano katalog oraz zorganizowano wystawy lokalnej twóczości kulturalnej z gmin Chełmiec, Grybów oraz Kamionka Wielka. Od samego początku zakładał organizację ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć dla mieszkańców wszystkich gmin z obszaru Lokalnej Grupy Działania Korona Sądecka a głównym celem był rozwój i promocja lokalnej twórczości. Organizatorem projektu był Wiktor Durlak, radny powiatu nowosądeckiego, wykładowcą i kuratorem wystawy Krzysztof Ligęza. Pośród uczestników warsztatów byli: Marta Pęcak oraz Karolina Adamczyk z Gimnazjum w Siedliskach a także uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej Sebastian Pokrzyk.

Wczorajsze spotkanie w Bartnej Chacie Sądeckiego Bartnika przyciągnęło wielu gości. Oprócz osób, które były zaangażowane w projekt pojawili się przedstawiciele Rady Powiatu Nowosądeckiego, firmy Konspol oraz Sądeckiego Bartnika.

– To, że wybrali właśnie to miejsce jest dla nas wielką chlubą – mówi Janusz Kasztelewicz, właściciel Sądeckiego Bartnika obecny na wernisażu prac.  Nasza firma stara się promować pszczelarstwo i te wartości, które dają nam pszczoły. Organizujemy corocznie plenery karykaturzystów, malarzy, rzeźbiarzy, było również kilka konkursów fotograficznych. Osobiście od najmłodszych lat fotografowałem, natomiast na studiach było to dla mnie główne źródło utrzymania i obecnie, jak widzę ładną fotografię bardzo mnie to cieszy. Pragnę pogratulować młodzieży z Lokalnej Grupy Działania tych pięknych zdjęć. Stoimy otworem przed następnymi propozycjami współpracy.

O samym projekcie oraz jego realizacji opowiada natomiast Krzysztof Ligęza: – Wystawa „Cudze chwalicie, swego nie znacie” jest plonem warsztatów fotograficznych, które odbyliśmy w Stróżach, Chełmcu oraz w Królowej Górnej pomiędzy wrześniem a listopadem. Na każdą grupę przypadało 50 godzin dydaktycznych. Były to zajęcia teoretyczne, plenerowe oraz indywidualne konsultacje. Podsumowaniem tych warsztatów jest cykl wystaw fotograficznych , które odbyły się właśnie w Chełmcu, Królowej Górnej oraz w Stróżach. Przygotowujemy jeszcze wystawę zbiorową w Klubie Sztuki obok Małopolskiego Centrum Kultury i Sztuki „Sokół” w marcu przyszłego roku. Podczas zajęć kursanci uczyli się podstaw warsztatowych, które są bardzo ważne zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z fotografią, oraz analizy i interpretacji obrazu fotograficznego – zarówno w oparciu o fotografię klasyków fotografii, jak i własne prace. W ramach zajęć odwiedził nas także wybitny fotograf i wykładowca akademicki – pan Bogdan Konopka, który przyjechał do nas z Paryża i poprowadził kilka wykładów, na których opowiadał o historii fotografii oraz omawiał prace uczestników spotkań. Zaprezentował ponadto aparaty wielkoformatowe, w tym negatywy 8×10 cali, a także odbitki stykowe. Były to bardzo owocne zajęcia. W ramach projektu powstał 60-stronicowy katalog.

Ponieważ zdjęcia były ucztą dla ducha, Bartna Chata zapewniła ucztę dla ciała jaką niewątpliwie był przepyszny miód pitny.

fot. Mateusz Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy