Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Koncert poświęcony Wojciechowi Bobowskiemu czyli co łączy Bobową z Turcją? (TV)

03.12.2014 Autor: Łukasz Augustyn
Niedzielnego wieczoru (23 listopada br.) w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Bobowej odbyła się niecodzienna uroczystość związana z 600-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich a był nią koncert poświęcony twórczości Wojciecha Bobowskiego znanego, jako Ali Ufki Bey.

Wydarzenie zainicjował burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, na którego to zaproszenie przybyło wielu znamienitych gości wśród nich m.in.: Nezihe İpek AYNUKSA Radca Ambasadora Republiki Tureckiej w Polsce, Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, Urszula Rojek światowej sławy śpiewaczka operowa. Na sali nie zabrakło także radnych powiatowych, gminnych, dyrektorów jednostek samorządowych, działaczy społecznych, księży oraz mieszkańców.

Nim wszyscy mogli wysłuchać utworów Wojciecha Bobowskiego w wykonaniu nauczycieli miejscowej szkoły muzycznej jego sylwetkę oraz życiorys przybliżyła Barbara Kowalska. Kilka słów historii Bobowej od lat 1139 do 1610 czyli do momentu narodzin Wojciecha Jaxa Bobowskiego zakreślił Kazimierz Kowalski, samą zaś twórczość Bobowskiego przedstawił dyrektor Szkoły Muzycznej Robert Gryzik.  Należy przypomnieć, że Wojciech Bobowski w piśmiennictwie spotykany również jako Ali Ufki Bey był polskim tłumaczem dyplomatycznym w służbie sułtańskiej, muzykiem, poetą i malarzem. Wywodził się z bobowskiego rodu Gryfitów. W wieku 28-lat trafił do niewoli osmańskiej, później sprzedany na dwór sułtana Muranda IV. Godnym uwagi jest jego zdolność władania językami, poza polskim i tureckim znał 15 innych języków w tym: arabski, francuski, niemiecki, włoski, grekę i łacinę.

Utwory, których autorem był Wojciech Bobowski wykonali: Marzena Zaremba – flet, Damian Król – gitara oraz Paweł Święs – kachon. Koncert był niebywałą okazją do lekcji historii, w której poznać można było postać oraz twórczość polskiego tłumacza na dworze tureckiego sułtana. Samym wydarzeniem zwrócono uwagę na stosunki dyplomatyczne między Polską a Turcją, być może wpłynie to na kolejne inicjatywy rangi międzynarodowej.

– 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych miedzy Polska a Turcją było bardzo ważnym aktem miedzy tymi państwami – komentuje koncert Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. Chcieliśmy przybliżyć szerszemu gremium, mieszkańcom Bobowej postać Wojciecha Bobowskiego. Człowieka, który urodził się tutaj u nas w Bobowej a pochodził z rodu Gryfitów. Był wszechstronnie utalentowany, ponieważ był m.in. malarzem, muzykiem, kompozytorem, poetą. To wszystko przyczyniło się do tego, że chcieliśmy podkreślić że tak wybitne postacie nie rodzą się tak często. Ponieważ losy i to, co spotkało tego człowieka, było bardzo różnorodne, dla przykładu swoje miejsce znalazł w Turcji a dokładnie w Istambule, to przyczynił się do tego, że nawiązaliśmy kontakty m.in. z ambasadą Turecką. Tym bardziej, że w roku jubileuszowym dyplomacji polsko-tureckiej mogliśmy jego osobę wyróżnić.

Dłuższy fragment wywiadu znajdą Państwo w poniższym materiale wideo, pada w nim m.in. pytanie czy próba nawiązania stałej współpracy między Bobową a Turcją ma realne szanse?

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)