Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wolontariat w Zespole Szkół Zawodowych w Bobowej

Autor: Mateusz Książkiewicz
W okresie świątecznym, a przed kolejną edycją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o wolontariacie, empatii i wrażliwości na potrzeby innych rozmawiamy z nauczycielami zrzeszonymi w Szkolnym Kole Wolontariatu przy ZSZ w Bobowej.

Nie chcą, aby podawać ich nazwiska. Mówią, że w tej działalności nie to jest najważniejsze. Wraz z liczną grupą uczniów tworzą zespół, który od wielu już lat podejmuje różne wyzwania o charakterze dobroczynnym. Wiele z nich to projekty długofalowe, trwające już od dawna. Inne, to bieżące potrzeby, na które zawsze są otwarci i gotowi do konkretnych działań.

Mimo, iż nie oczekują rozgłosu 5 grudnia br. na corocznej Gali Wolontariatu w Gorlicach jako Szkolne Koło Wolontariatu zostali uhonorowani specjalnym wyróżnieniem „Anioły Wolontariatu” za podejmowanie działań szerzących idee dobroczynności i ogólnie pojętego wolontariatu. Zdecydowali się współpracować z kwiatonowickim Stowarzyszeniem HOMINI, którego celem jest koordynacja różnorakich projektów i działań w tej kwestii.

– Ta współpraca pozwoli nam lepiej organizować nasza działalność i otworzyć się na nowe wyzwania i potrzeby, jakie we współczesnym społeczeństwie wskazuje doświadczenie tego Stowarzyszenia.  Pytani o najważniejsze realizowane działania, najchętniej wspominają o tych, gdzie zaangażowana jest duża grupa uczniów i nauczycieli – wolontariuszy.

Od lat, na zaproszenie senatora Stanisława Koguta pomagają w organizacji Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, która dwa razy w roku odbywa się w Fundacji Osób Niepełnosprawnych im. Ojca Pio w Stróżach. Prowadzą tam konkurencje sportowe, pomagają niepełnosprawnym uczestnikom w ich rozegraniu itp. Jednorazowo wyjeżdża tam ok 40-osobowa grupa wolontariuszy. Aktywnie przez kilka lat brali udział w dużym projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

Wiele lat trwa również współpraca z Domem Dziecka w Gorlicach. Odwiedzają mieszkające tam dzieci, aby np. pomóc im w odrabianiu lekcji, a w okresie noworocznym przygotowują dla nich, z dużym rozmachem urządzoną, imprezę karnawałową w internacie ZSZ w Bobowej.

Biorą udział we wszystkich ważniejszych akcjach np: WOŚP, Góra Grosza, Świąteczna Paczka, Świąteczna Kartka, zbiórki żywności, pieniędzy itp. Z barwnie wystawionymi jasełkami odwiedzali pensjonariuszy Domu Opieki w Gorlicach oraz osoby samotne i chore. Trudno dziś nawet wymienić wszystkie formy, w które byli zaangażowani.

– Wolontariat to doskonała forma uwrażliwienia młodego człowieka na potrzeby innych, często mniej sprawnych, mniej zaradnych, czy bardziej potrzebujących. To pokazanie, że w tym zmaterializowanym i zabieganym świecie trzeba znaleźć czas na zwykłą, bezinteresowną pomoc innym. Znamienne jest to, że uczniowie raz zaangażowani w działalność wolontariatu najczęściej pozostają w niej czynni przez cały okres pobytu w szkole.

Za kilkanaście dni znów spotkamy ich na ulicach naszych miejscowości z puszkami WOŚP. Nie traktujmy ich obojętnie, gdyż nikt z nas nie jest tak ubogi, aby nie mógł podzielić się z bardziej potrzebującymi, a nasz uśmiech i życzliwość bardzo pomogą im w jakże niełatwej pracy wolontariusza.

                   „Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada,

                     ale jego czynów. Nieważne to co się ma, ale czym się dzieli z innymi…”

fot. Michał Niemaszyk

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy