Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Kolejne litry życiodajnego płynu popłynęły z Bobowej

Autor: Łukasz Augustyn
Już po raz trzeci klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miejskim w Bobowej zorganizował akcję oddawania krwi w sali widowiskowej "Koronka" w Bobowej. Życiodajnym płynem można było podzielić się w sobotę, 24 stycznia.

Podczas minionej edycji krwią czyli najcenniejszym darem dla drugiej osoby podzieliło się 21 osób od których pobrano ok. 9,45 l krwi. Dla przypomnienia pierwsza akcja miała miejsce 25 stycznia 2014 roku ale wtedy udział wzięło w niej czterdziestu ośmiu krwiodawców, którzy oddali  21,6 litra krwi. Drugą akcję przygotowano 29 września 2014 r. wtedy zebrano podobną do ostatniej ilości – 10,5 litra krwi, od 23 mieszkańców.

Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę z tego jak cenna jest krew i ilu ludzi dzięki niej uratowano. O akcjach honorowego oddawania krwi słyszy się często jednak mieszkańcy gminy Bobowa mają ten komfort, że mogą zgłosić się na zbiórkę w Bobowej ograniczając tym samym trudności dojazdu. Dodatkowo klub HDK dba o formalną stronę akcji oraz uczestnictwa. Prowadzący klub pracownicy Urzędu w pełni charytatywnie prowadzą dokumentacje dzięki której najbardziej zasłużeni mogą otrzymać dyplomy i odznaczenia. Gdyby ktoś nie zdążył lub nie mógł wziąć udziału w sobotniej akcji na pewno będzie miał możliwość nadrobić zaległości w podobnym wydarzeniu jakie odbywa się w Zespole Szkół Zawodowych.

Następna akcja honorowego oddawania krwi przewidywana jest na wrzesień.

„Akcja, która odbyła się 24 stycznia br. była trzecią akcją w ponad rocznej historii naszego klubu – mówi Tomasz Kiełbasa prezes bobowskiego klubu HDK przy UM w Bobowej. W jej wyniku zebraliśmy 9,45 litra krwi od 21 dawców. Całe wydarzenie odbywało się w miłej atmosferze a odwiedził nas ten sam zespól Regionalnego Centrum Krwiodawca Krwiolecznictwa co zawsze. Chętnych było więcej ale z przyczyn zdrowotnych nie wszyscy mogli oddać krew. Następna akcji planowana jest na wrzesień tego roku. O ile się uda chcemy ją już połączyć z rekrutacją potencjalnych dawców szpiku. Nawet w naszym regionie słyszymy o osobach chorych na białaczkę więc myślę że każdy potencjalny dawca krwi może dodatkowo podarować swój szpik a tym samym uratować komuś życie.”

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy