Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

“Oko byka” w niecodziennym wydaniu. Kolejna gratka dla fanów astronomii!

Autor: Duda Justyna
I to nie byle jaka. Zjawisko, które będziemy mogli zaobserwować w najbliższą środę jest wyczekiwane przez wielu „kosmicznych maniaków”. Ostatni taki widok miał miejsce 17 lat temu! Koniecznie zerknijcie jutrzejszej nocy w niebo.

Mowa o zakryciu Aldebarana przez Księżyc. Aldebaran zwany również „okiem byka” jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji tego czworonożnego rogacza. W porównaniu do innych gwiazd jest gigantem – nie bez powodu należy do grona gwiazd królewskich, wśród których znajdziemy również Spike (gwiazdozbiór Panny), Regulusa (najjaśniejsza w Lwie) i Antaresa (Skorpion). Jest większa nawet od naszej Gwiazdy Dziennej! Właśnie dlatego jest to tak wyjątkowe wydarzenie.

Zakrycie będzie można obserwować w nocy z 25 na 26 lutego. Najlepiej udać się na obserwację ok. godziny 23:00. Zjawiska należy wypatrywać tuż nad zachodnim horyzontem, a cały spektakl zakończy się niedługo po godzinie 1:00. Nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem na niebie Aldebarana, gdyż Księżyc będzie świecił tylko w połowie. Sprawi to, że „oko byka” będzie mrugało do nas zza ciemnej strony naszego naturalnego satelity.

Poniżej ilustracje poglądowe.
http://www.stellarium.org/pl/

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy