Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Otrzymaliśmy promesę na remont zabytków

Autor: Mateusz Książkiewicz
Radni Województwa Małopolskiego podczas poniedziałkowej VI sesji sejmiku podjęli decyzję o przyznaniu 129 dotacji na remonty i prace konserwacyjne przy zabytkach położonych w naszym województwie o łącznej kwocie 3,5 miliona złotych. Środki trafią także do Gminy Bobowa.

Wnioskodawcą w gminie Bobowa była parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Bobowej a w przygotowaniu wniosku pomogli pracownicy Urzędy Miejskiego. Jak czytamy w tytule projektu, ma on objąć dzwonnicę z murem oporowym i schodami (XIX w.). Środki jakie trafią na ten cel z Samorządu Województwa Małopolskiego to 30 tysięcy złotych.  W latach poprzednich wykonywano prace konserwacyjne przy kościele św. Zofii, obecne fundusze pozwolą zająć się także otoczeniem.

Oprócz Bobowej dotacje otrzymało 30 obiektów w powiecie gorlickim. Do naszego powiatu trafi prawie 700 tysięcy złotych. Najwyższą dotację otrzymała Gmina Łużna na prace przy cmentarzu wojennym nr 123 z czasów I Wojny Światowej (1915r.) i jest to kwota 40 tysięcy złotych.

W naszej okolicy środki otrzymają:
– parafia w Szalowej – 15 tys. złotych (kompleksowe prace konserwatorskie drewnianego kościoła. Konserwacja elewacyjnej rzeźby św. Michała Archanioła)
– gmina Łużna – 40 tys. złotych (cmentarz wojenny nr 123 z czasów I wojny światowej, 1915 r., remont konserwatorski schodów terenowych, ścieżek i murków oporowych)
– parafia w Moszczenicy – 30 tys. złotych (kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej, 1818-1820, przeprowadzenie prac przy filarach i belkach podtrzymujących strop kościoła)
– gmina Moszczenica – 25 tys. złotych (tymczasowe nakrycie otwartych pylonów z kamienia na cmentarzu nr 118 w Staszkówce)

fot. Mateusz Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy