Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

ZSZ Bobowa otwiera swoje podwoje dla gimnazjalistów. Dlaczego warto odwiedzić właśnie tą szkołę?

Autor: Łukasz Augustyn
Okres wiosenny sprzyja prezentacjom oferty szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2015/16. W najbliższy piątek, 20 marca br. Zespół Szkół Zawodowych zaprasza wszystkich uczniów klas trzecich gimnazjalnych na coroczny dzień otwarty,

Niewiele ponad miesiąc pozostało do egzaminu gimnazjalnego, który będzie podsumowaniem kolejnego etapu nauki. Dotychczasowi gimnazjaliści będą musieli wybrać dla siebie dalszą drogę kształcenia. Aby im to ułatwić, nauczyciele, dyrekcja oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych organizują jak co roku dzień otwarty podczas którego będą mieli okazję zapoznać się z profilami kształcenia, bazą dydaktyczną oraz swoimi przyszłymi nauczycielami.

Przed mającym się odbyć w piątek 20 marca dniem otwartym udaliśmy się do Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej aby podpytać  organizatorów co przygotowali dla swoich przyszłych uczniów. O rekrutacji i nie tylko rozmawialiśmy z Januszem Średniawą, członkiem szkolnej komisji rekrutacyjnej.

Bobowa24: „Pracuje Pan w komisji rekrutacyjnej od wielu lat. Jakie najważniejsze założenia przyjęła komisja na tegoroczną działalność?”

Janusz Średniawa: „Komisja rekrutacyjna stanowi jakby trzon procesu rekrutacji na kolejny rok szkolny. Tak naprawdę wszyscy nauczyciele w jakiś sposób angażują się w te działania, których celem jest przygotowanie jak najlepszej oferty edukacyjnej dla przyszłych naszych uczniów oraz jej czytelne i wyczerpujące przedstawienie, a także dopełnienie wszelkich wymogów formalnych, aż do zakończenia rekrutacji już w okresie wakacyjnym.”

B24: „Jak Pan postrzega tegoroczną rekrutację?”

JŚ: „Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2014/2015 Rokiem Szkolnictwa Zawodowego. Jest to pewna forma docenienia tego typu szkolnictwa, które jak pamiętamy nie zawsze było w naszym kraju właściwie promowane. Był okres kiedy było ono wręcz niszczone na rzecz kształcenia ogólnego, będącego tańszą i mniej skomplikowaną organizacyjnie formą edukacji.

Jednakże obecny rynek pracy zweryfikował te tendencje i dziś bardzo opłaca się być dobrym fachowcem, posiadającym konkretne umiejętności zawodowe. Coraz więcej absolwentów gimnazjum i ich rodzice, rozumiejąc te przemiany wybierają technika i szkoły zawodowe, upatrując w nich szansę na zdobycie zawodu, który da im możliwość funkcjonowania na niełatwym obecnie rynku pracy w kraju i za granicą.”

B24: „Jak Pan ocenia  ofertę bobowskiego szkolnictwa zawodowego?”

JŚ: „ Absolwenci okolicznych gimnazjów mają obecnie tą dobrą sytuację, że na miejscu, w Bobowej mogą znaleźć atrakcyjne propozycje zdobycia zawodu w warunkach i na poziomie zupełnie nie odbiegającym od tego co oferują pobliskie miasta: Nowy Sącz, Gorlice czy inne. Wyjazdy do tamtejszych szkół są pewnie formą jakiejś nie do końca przemyślanej odmiany, chwilowej tendencji czy koleżeńskiej sugestii. Oferta zawodowa jest tutaj naprawdę bardzo bogata, tym bardziej, że nasi szanowni koledzy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących oprócz ogólniaka przygotowują także własną ofertę kształcenia w technikum, co razem stwarza ciekawe i bardzo urozmaicone możliwości wyboru.”

B24: „Co konkretnie gimnazjalista może znaleźć w waszej ofercie?”

JŚ: „Szkoła nasza od zawsze prowadziła kształcenie zawodowe. Obecna tendencja promowania tego typu szkolnictwa potwierdza słuszność naszych działań. Pracujący tu obecnie nauczyciele, baza materialna i nasze doświadczenie są gwarancją prowadzenia kształcenia zawodowego na wysokim poziomie. Zawody, które proponujemy są jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy, co potwierdzają Powiatowe Urzędy Pracy a także Wojewódzka Rada Zatrudnienia. Są to zawody dające duże możliwości prowadzenia własnej działalności gospodarczej w kraju i poza jego granicami, lub zatrudnienia w istniejących już firmach i instytucjach.

Podpisane umowy z solidnymi i sprawdzonymi pracodawcami dają nam szeroką możliwość realizowania programu praktyk zawodowych w najbliższej okolicy. Korzystamy również z licznych możliwości wyjazdów zawodoznawczych, staży oraz kursów zawodowych podnoszących kwalifikacje absolwenta.”

B24:  „Jakie kierunki planujecie Państwo na przyszły rok szkolny?”

JŚ:  „Na poziomie technikum będą to:

       Na poziomie szkoły zawodowej:

      Oraz zupełna nowość –

      Ten ostatni zawód realizowany będzie w oparciu o umowę patronacką podpisaną z nowosądecką firmą FAKRO- znanym producentem okien dachowych. Firma ta będzie merytorycznie i finansowo wspierać kształcenie w tym zawodzie budowlanym, bezpośrednio związanym z jej profilem produkcji.

Zawody z branży budowlanej cieszą się ostatnio szczególnie dużym wzięciem, stąd taka propozycja i taki pomysł ze strony firmy FAKRO.”

B24: „Dlaczego warto wziąć udział w Dniu Otwartym szkoły?”

JŚ: „To wyjątkowa okazja dla gimnazjalistów i ich rodziców na szczegółowe zapoznanie się z ofertą szkoły oraz jej działalnością poza dydaktyczną. To okazja na zobaczenie specjalistycznych klasopracowni, spotkanie pracujących tutaj nauczycieli oraz już uczących się starszych kolegów. Dla uczniów z dalszych okolic będzie także możliwość zapoznania się z ofertą naszego internatu. Na ten dzień przygotowaliśmy wiele atrakcji ukazujących różne aspekty działalności tej placówki.

Już dziś, w imieniu całej społeczności naszej szkoły, serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych 20 marca, w piątek – od godziny 9 do budynku naszej szkoły. Część szkół potwierdziło już przybycie grup zorganizowanych, ale zapraszamy także osoby chcące indywidualnie odwiedzić naszą szkołę, rodziców, media i wszystkich zainteresowanych tematyką rekrutacji.”

mBez nazwy-1

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy