Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Powiatowy konkurs ekologiczny rozstrzygnięty. Bobowa górą!

Autor: Paulina Wilczyńska
VI edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy Ekologicznej zorganizowana przez Ligę Ochrony Przyrody we współpracy z Powiatowym Centrum Edukacji w Gorlicach przeszła do historii. Konkurs, do którego przystąpili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu gorlickiego, odbył się w miniony piątek (24 kwietnia br.) w budynku ZSO w Bobowej.

– Do etapu powiatowego konkursu ekologicznego przystąpiły praktycznie wszystkie szkoły z powiatu gorlickiego – mówi Grażyna Kurzawa, nauczycielka biologii w Liceum Ogólnokształcącym w Bobowej jednocześnie prezes oddziału gorlickiego LOP. Jest to dowód na to, że ekologiczna rywalizacja cieszy się w naszym powiecie zainteresowaniem. Konkurs jest okazją nie tylko sprawdzenia wiedzy ekologicznej  ale również do wymiany spostrzeżeń na temat ekologi między młodzieżą z różnych typów szkół. Placówki reprezentowane były przez dwóch lub maksymalnie trzech uczniów – laureatów, którzy zostali wyłonieni w drodze eliminacji z etapu gminnego. Chcę podziękować za nagrody, które tradycyjnie ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Gorlicach a przyznawane są one wszystkim uczestnikom jak i laureatom. Dziś odbyła się edycja ostatniego szczebla, czyli etap powiatowy dla szkół ponadgimnazjalnych. W maju czekają nas jeszcze dwie tego typu edycje, 22 maja dla szkół podstawowych i 29 maja dla szkół gimnazjalnych.

Laureaci Powiatowego Konkursu Ekologicznego:

Miejsce I – Kinga Kloc (ZSO Bobowa)
Miejsce II  – Anna Orchel (I LO Gorlice)
Miejsce III – Angelika Bąk (II LO Gorlice) ex aequo Anna Abram (ZSO Bobowa)

Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło 19 uczestników z 8 szkół. Zmierzyli się oni z pytaniami konkursowymi na temat ekologii. W skład jury konkursowego weszli nauczyciele biologii szkół średnich w celu oceny prac oraz dyskusji na temat m.in wpływu egzaminów na proces uczenia. Podczas gdy komisja oceniała prace konkursowe, wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami udali się na wycieczkę krajoznawczą po naszym mieście z przewodnikiem, którym była Barbara Kowalska. Każdy uczestnik został obdarowany książką o tematyce związanej z konkursem.

– Już po raz kolejny konkurs ekologiczny został zorganizowany przez Ligę Ochrony Przyrody we współpracy z innymi instytucjami. Starostwo Powiatowe w Gorlicach również pomaga w organizacji tego konkursu, jest fundatorem nagród. W miarę swoich możliwości promujemy tego typu działalność wśród młodzieży, ponieważ edukację z zakresu ekologii musimy zaczynać od najmłodszych lat. Obserwujemy w codziennym życiu, że świadomość ekologiczna czyli nasze postępowanie wobec środowiska przyrody jest widoczne u tych najmłodszych i jest ono formowane już w przedszkolach. Dopiero gdy to najmłodsze pokolenie stanie się dorosłymi, będziemy mieli pełną świadomość. Niestety bardzo ciężko jest nauczyć postaw ekologicznych starszych osób, które mają swoje przyzwyczajenia dlatego ważna jest edukacja ekologiczna od dzieciństwa – mówi Maria Puścizna-Syc, naczelnik wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

Wszystkim uczestnikom oraz laureatom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy