Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Sprawdź program obchodów 100-lecia bitwy pod Gorlicami

Autor: Łukasz Augustyn
Już za niecały miesiąc powiat gorlicki czekają ważne wydarzenia związane z naszą historią, mianowicie obchody 100-lecia bitwy pod Gorlicami. Najważniejsze części tych uroczystości odbędą się w naszym sąsiedztwie - Łużnej.

Założony program skupia uroczystości w Gorlicach, Sękowej oraz Łużnej, której poświęcony jest poniższy szczegółowy harmonogram:

– 26 kwietnia 2015r. (niedziela)
godz.: 17.00 Uroczyste podsumowanie konkursów tematycznych w ramach  przedsięwzięcia „Rozwinąć skrzydła, pamiętając o przeszłości”.  

Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury  w Łużnej
Organizator: Gmina Łużna, Zespół Szkół w Łużnej

Opis: Konkursy tematyczne dotyczące setnej rocznicy bitwy pod Gorlicami realizowane są w ramach przedsięwzięcia pn. „Rozwinąć skrzydła, pamiętając o przeszłości”. Obejmują konkurs recytatorski, wiedzy historycznej, plastyczny i fotograficzny. Ich tematem przewodnim jest Ojczyzna i słowa św. Jan Pawła II „Ojczyzna –  kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, mówi mi
o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym …”. Uczestnikami rywalizacji są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu gorlickiego. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Wojewody Małopolskiego – Jerzego Millera, oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy.

1 Maja 2015r. ( piątek)
godz. 17.00  Koncert okolicznościowy w wykonaniu Królewskiej Orkiestry  Symfonicznej
z Wilanowa

Miejsce: Łużna, plac przy Urzędzie Gminy
Organizator: Gmina Łużna, Partner: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Opis: Koncert odbędzie się w dniu 1 maja 2015 roku o godzinie 17.00, w hali namiotowej zlokalizowanej przy Urzędzie Gminy w Łużnej ( centrum wsi Łużna ). Orkiestra wraz z solistami pod dyrekcją znakomitego dyrygenta Jacka Pawełczaka zaprezentuje pieśni i piosenki patriotyczne między innymi Warszawiankę, Marsz Pierwszej Brygady, Przybyli ułani pod okienko i wiele innych. Wiele pieśni zostanie wykonanych wspólnie z chórem mieszanym Cantabile z Łużnej, zaproszonymi muzykami, uczniami oraz publicznością. Swoją prapremierę będzie miał utwór „Wzgórze Pustki” skomponowany specjalnie na tą uroczystość dla chóru mieszanego Cantabile z Łużnej .Muzykę napisał Dominik Lasota do tekstu Zofii Rzący.  Na scenie pojawi się także znany aktor, Tomasz Stockinger, który wystąpi w roli konferansjera koncertu oraz  Pan Andrzej Rosa – Dyrektor i założyciel Orkiestry

godz. 21.00 „Światło dla pokoju. Marsz wolności” – marsz młodzieży na cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki

Trasa: Łużna, plac przy Urzędzie Gminy – Cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki
Organizator: Gmina Łużna, Partner: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Opis: Marsz odbędzie się bezpośrednio po koncercie Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Wilanowa. Młodzież wraz zaproszonymi gości oraz z pozostałymi uczestnikami wydarzenia niosąc pochodnie uda się  na cmentarz wojenny Nr 123, położony na wzgórzu Pustki, gdzie w ciszy i zadumie zapali znicze na mogiłach żołnierskich, czcząc pamięć poległych i oddając im hołd. Odczytany zostanie Apel o Pokój i Apel poległych oraz odmówiona modlitwa za zmarłych. Równocześnie, w tym samym czasie zostaną zapalone znicze na wszystkich cmentarzach wojennych  położonych na terenie gminy Łużna.

UROCZYSTOŚCI CENTRALNE

– 2 Maja 2015r. (sobota)
godz.: 15.40 Uroczystości na cmentarzu wojennym nr 123 Łużna-Pustki
Miejsce: cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki

Organizator: Wojewoda Małopolski, Ministerstwo Obrony Narodowej, Gmina Łużna, Instytut Wschodnich Inicjatyw, Partner: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

godz. 15.50                    Wprowadzenie wojskowej asysty honorowej
godz. 16.00                    Przybycie Ministra Obrony Narodowej, uhonorowanie sztandarów
godz. 16.05                    Hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej
godz. 16.10-16.20         Przemówienie Ministra Obrony Narodowej
godz. 16.20-16.35         Modlitwa ekumeniczna
godz. 16.35-16.45         Apel Pamięci
godz. 16.45-17.00         Uroczystość składania wieńców pod pomnikiem
godz. 17.00                    Odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” i zakończenie uroczystości
godz.: 17.30                   Piknik historyczny wraz z prezentacją wystaw tematycznych

Miejsce: Łużna, hala namiotowa przy Urzędzie Gminy

Organizator: Gmina Łużna, Partner: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Opis: Piknik historyczny połączy elementy przeszłości ze współczesnością. Zorganizowane zostaną stosika prezentujące militaria z czasów Wielkiej Wojny oraz współczesne wyposażenie wojskowe. Będzie można również zapoznać się z wystawą tematyczną związaną z I Wojną Światową, wystawa pokonkursową uczniów szkół powiatu gorlickiego, a także posmakować kuchni wojskowej i potraw galicyjskich. Całość uświetni Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

 

mIMG_9808

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy