Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Z ekologią za pan brat w Brzanie (TV)

07.04.2015 Autor: Mateusz Książkiewicz
Dokładnie tydzień temu, we wtorek 31 marca br. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Brzanie zebrali się przedstawiciele uczniów wszystkich szkół z terenu gminy Bobowa by walczyć w jubileuszowym piętnastym już Gminnym Konkursie Ekologicznym.

Pytania z jakimi zmierzyli się uczestnicy dotyczyły form ochrony przyrody w województwie małopolskim a ułożyła je niezależna komisja składająca się z przedstawicieli Ligi Ochrony Przyrody oraz Powiatowego Centrum Edukacji.

Wysiłki uczniów zostały docenione przez gości przybyłych na rozpoczęcie jak i zakończenie konkursu, wśród nich był m.in.: burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Tabiś, radni gminy Bobowa Tomasz Tarasek i Ryszard Forczek oraz Barbara Falisz, pracownik UM w Bobowej.

Tuż przed rozpoczęciem zmagań zebrani wysłuchali oraz obejrzeli prezentacje multimedialną dotyczącą spraw ekologii w gminie Bobowa, przygotowaną przez nauczycieli Zespołu Szkół w Brzanie. Dodatkowo Grażyna Kurzawa, prezes gorlickiego oddziału LOP w imieniu dr Ryszarda Kapuścińskiego prezesa zarządu głównego Ligi Ochrony Przyrody w Warszawie wręczyła burmistrzowi Bobowej medal za zasługi dla ochrony przyrody i kształtowania środowiska.

W czasie gdy członkowie jury sprawdzali prace, uczestnicy gminnego konkursu ekologicznego udali się Miejskiej Oczyszczalni Ścieków Gminy Bobowa gdzie poznali etapy oraz procesy prawidłowego oczyszczania ścieków. Pracownik oczyszczalni wyjaśnił szczegółowo zadania poszczególnych urządzeń a także pokazał próbkę wody poddanej pełnemu procesowi oczyszczania.

Po ocenie prac komisja wyłoniła następujących zwycięzców:
kategoria szkoły średnieKinga Kloc z ZSO w Bobowej
kategoria gimnazjówEliza Iwańska z Gimnazjum w Bobowej
kategoria szkół podstawowychMartyna Popiela z SP w Bobowej

Zwycięzcy jak i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy, które wręczył przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Tabiś oraz radny Ryszard Forczek. Najlepsi uczniowie będą reprezentować naszą gminę na etapie powiatowym konkursu ekologicznego w Gorlicach.

Wśród szkół najlepszymi placówkami okazały się:
szkoły średnie
1. miejsce – ZSO Bobowa
2. miejsce – ZSZ Bobowa

gimnazja
1. miejsce – Bobowa
2. miejsce – Brzana
3. miejsce – Siedliska

szkoły podstawowe
1. miejsce – Bobowa
2. miejsce – Jankowa
3. miejsce – Siedliska

– Gminny konkurs ekologiczny w gminie Bobowa jest w tym roku szczególny, ponieważ  obchodzi swoją XV już edycje – skomentowała Grażyna Kurzawa, prezes Oddziału LOP w Gorlicach. Konkursy w naszej gminie trwają już od bardzo dawna, lecz od pewnego czasu patronat nad nimi objęła Liga Ochrony Przyrody. Konkurs ekologiczny odbywa się w trzech etapach, pierwszym z nich jest etap szkolny, następnie gminny i na koniec powiatowy. Etap gminny odbywa się w każdej gminie w tym samym czasie, o tej samej godzinie. W każdej gminie jest koordynator – członek LOP, który koordynuje etapem gminnym i wyłania laureatów do etapu powiatowego, który odbędzie się w maju bieżącego roku. Pytania są układane przez zarząd Ligi Ochrony Przyrody we współpracy z Powiatowym Centrum Edukacji. Komisje są powoływane z nauczycieli szkół ponad gimnazjalnych i gimnazjalnych. Tematyką poszczególnych konkursów są zazwyczaj tematy związane z szeroko pojętą ekologią i co roku jest inna tematyka. W tym roku na przykład były formy ochrony przyrody w województwie małopolskim.

– Dzisiaj Zespół Szkół w Brzanej miał przyjemność gościć  uczestników 15-stego gminnego konkursu ekologicznego – powiedział naszemu portalowi Andrzej Skórski dyrektor Zespołu Szkół w Brzanie. Przybyli więc do nas uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu gminy Bobowa. Ponieważ był to konkurs jubileuszowy w związku z tym została przygotowana prezentacja multimedialna, która obrazowała działalność ekologiczną na terenie gminy Bobowa w ostatnim 15-leciu uwzględniając również organizację tych wszystkich konkursów ekologicznych na terenie naszej gminy. Bardzo miło mi było gościć wszystkich uczestników konkursu, bo jest to nie wątpliwie wielka promocja działań ekologicznych, które mają za cel przybliżenie nam wszystkim działalności ekologicznej w gminie Bobowa.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, w którym znajdziecie Państwo wywiady dotyczące wydarzenia.

fot. Mateusz Książkiewicz

 

 

 

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)