Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

“Zapisane. Przekazane” czyli jak nie zapomnieć o koronczarkach

Autor: Mateusz Książkiewicz
Wczoraj (19.04.br) tuż po godzinie 18 odbył się wernisaż wystawy "Zapisane. Przekazane" przygotowany przez Małgorzatę Szpila w sali widowiskowej Koronka przy bobowskim rynku. Wydarzenie kulturalne przyciągnęło znaczną grupę osób, tych młodszych jak i starszych.

Współorganizatorem wystawy było Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej ale swój wkład w jej powstanie miało także wiele osób – miłośników koronki. Cel powstania ekspozycji oraz jak zrodził się jej pomysł opowiada Małgorzata Szpila: – Wystawa powstała w celu upamiętnienia tych wszystkich koronczarek, które wciąż u nas pracują i starają się przekazać to młodszym pokoleniom. Chciałabym by w jakiś sposób to nie zaginęło, zostało przekazywane dalej, by pokazać poza ramy Bobowej, że coś tutaj jednak się dzieje. Wyciągnęliśmy stare wzory koronek klockowych z szaf pokazując je szerszemu gronom odbiorców po to aby same autorki tych wzorów były świadome ich wartości, żeby w jakiś sposób szanować te wzory. Ważne jest by młodsze pokolenie mogło z nich czerpać to co najlepsze. Projekt realizowany jest dzięki Towarzystwu Inicjatyw Twórczych Ę a dokładniej programu “Seniorzy w akcji”. Obejmował on cykl warsztatów, które już zdążyliśmy przeprowadzić i spotkań koronczarskich a wernisaż jest puentą tego wszystkiego, podsumowaniem projektu. Nad przebiegiem czuwali koordynatorzy z Warszawy. Środki by móc realizować ten projekt pochodziły z Fundacji Polsko-Amerykańskiej.

Wernisaż uświetnił występ pary muzyków Moniki Zębaty i Bogdana Kołodziejczyka z Tarnowa, którzy sami zaoferowali chęć występu w Bobowej. – Na końcu występu powiedzieli, że spotkali się ze wspaniałą publicznością i bardo chętnie tutaj wystąpili, czuli ten klimat koronek. Pani Monika robi koronki, nauczyła się je robić w Bobowej. Byli zaszczyceni że mogą przebywać w środowisku koronczarek – dodaje Szpila.

Pośród licznych zacnych gości znalazła się  koordynator projektu Katarzyna Ścieżka, która przybyła na tą okazję specjalnie z Warszawy. Warto dodać, że przed otwarciem galerii prac w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Bobowej odbyła się Msza Święta w intencji wszystkich koronczarek. Wystawę będzie można zobaczyć jeszcze tylko dzisiaj dlatego warto się pośpieszyć. Miejmy nadzieję, że za jakiś czas ekspozycja zawiśnie ponownie w Bobowej a później będzie ją można zobaczyć w innych miejscach w Polsce i Europie.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy