Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Otwarto ścieżkę przyrodniczą w Wilczyskach (TV)

01.05.2015 Autor: Łukasz Augustyn
Tydzień temu, 22 kwietnia br. (tj. środa) w Wilczyskach przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym z udziałem władz gminy, dyrekcji nadleśnictwa oraz społeczności szkolnej otwarto oficjalnie ścieżkę przyrodniczą ufundowaną przez Nadleśnictwo Gorlice.

Okazją do uroczystości był obchodzony w tym dniu Światowy Dzień Ziemi. Oprócz symbolicznego przecięcia wstęgi przygotowano ciekawy program artystyczny, który obejmował występ szkolnego teatrzyku a także konkursy ekologiczne dla uczniów. W otwarciu wzięli udział: Stanisław Tabiś przewodniczący Rady Miejskiej, radni Tomasz Tarasek i Wiesław Janota, dyrekcja szkoły a także przedstawiciele nadleśnictwa Gorlice na czele z nadleśniczym Jerzym Gadziną.

– Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Ziemi, w związku z tym zaplanowaliśmy w szkole apel ekologiczny poszerzony o część najbardziej istotną dla naszej szkoły: oddanie do użytku ścieżki przyrodniczej – tłumaczy Wiesław Tarasek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wilczyskach. – Ścieżka a dokładniej zakup tablic został sfinansowany przez Nadleśnictwo Gorlice. Pomysł aby powstał kolejny element edukacyjny zrodził się jeszcze w wakacje. Nadleśnictwo wyraziło zgodę na sfinansowanie zakupu tych tablic i dzisiaj wieńczymy to uroczystym oddaniem. Przy okazji zorganizowaliśmy w szkole apel, na którym prezentowały się dzieci naszej szkoły z programem związanym z szeroko pojętą przyrodą, sprawami związanymi z ekologią. Jeżeli chodzi o osoby, które nam pomogły to przede wszystkim Pan Jerzy Gadzina nadleśniczy Nadleśnictwa Gorlice oraz jego zastępca Pan Kazimierz Barczyk. Dzięki ich przychylności powstał ciekawy i ułatwiający edukację element.

Korzystając z okazji goście oraz uczniowie na koniec uroczystosci zasadzili wokół szkoły 40 drzewek symbolizujących 40-letnią rocznicę powstania placówki edukacyjnej w Wilczyskach, która obchodzona była jesienią 2014 roku.

– Może nie jest to jakaś imponująca liczba drzewek jednak chodziło o sam symbol jak i fakt, że to sami uczniowie robią własnymi rękami. Chcieliśmy zaakcentować też to, że nie tylko działamy niszcząco na przyrodę, ale działamy również w tym kierunku, żeby tą przyrodę pobudzać. Nasadzaniem zajęła się klasa szósta, a pozostałe klasy wyruszyły w teren przyszkolny aby posprzątać rowy oraz teren wikliny z pozostałości po zimie – dodał dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilczyskach.

Nadleśnictwo Gorlice angażuje się w edukację ekologiczną społeczeństwa a wyrazem tego jest ta ścieżka w Wilczyskach – dopowiada Jerzy Gadzina nadleśniczy Nadleśnictwa Gorlice. Posiadamy na terenie nadleśnictwa jeszcze kilka takich ścieżek między innymi w niedalekiej Jankowej, którą też tworzyło i współfinansowało Nadleśnictwo Gorlice. Cieszymy się, że ścieżka trafia do najmłodszych naszych mieszkańców. Oni są naszą przyszłością, przyszłością narodu. Ścieżka ekologiczna składa się z ośmiu tablic, prezentowane są na nich zbiorowiska roślinne i drzewa, które występują na terenie naszego powiatu gorlickiego oraz zwierzęta chronione. Część dotyczy małej retencji, w którą rzeka Biała jest wpisana – kończy nadleśniczy.

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)