Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Otwarto ścieżkę przyrodniczą w Wilczyskach (TV)

01.05.2015 Autor: Łukasz Augustyn
Tydzień temu, 22 kwietnia br. (tj. środa) w Wilczyskach przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym z udziałem władz gminy, dyrekcji nadleśnictwa oraz społeczności szkolnej otwarto oficjalnie ścieżkę przyrodniczą ufundowaną przez Nadleśnictwo Gorlice.

Okazją do uroczystości był obchodzony w tym dniu Światowy Dzień Ziemi. Oprócz symbolicznego przecięcia wstęgi przygotowano ciekawy program artystyczny, który obejmował występ szkolnego teatrzyku a także konkursy ekologiczne dla uczniów. W otwarciu wzięli udział: Stanisław Tabiś przewodniczący Rady Miejskiej, radni Tomasz Tarasek i Wiesław Janota, dyrekcja szkoły a także przedstawiciele nadleśnictwa Gorlice na czele z nadleśniczym Jerzym Gadziną.

– Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Ziemi, w związku z tym zaplanowaliśmy w szkole apel ekologiczny poszerzony o część najbardziej istotną dla naszej szkoły: oddanie do użytku ścieżki przyrodniczej – tłumaczy Wiesław Tarasek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wilczyskach. – Ścieżka a dokładniej zakup tablic został sfinansowany przez Nadleśnictwo Gorlice. Pomysł aby powstał kolejny element edukacyjny zrodził się jeszcze w wakacje. Nadleśnictwo wyraziło zgodę na sfinansowanie zakupu tych tablic i dzisiaj wieńczymy to uroczystym oddaniem. Przy okazji zorganizowaliśmy w szkole apel, na którym prezentowały się dzieci naszej szkoły z programem związanym z szeroko pojętą przyrodą, sprawami związanymi z ekologią. Jeżeli chodzi o osoby, które nam pomogły to przede wszystkim Pan Jerzy Gadzina nadleśniczy Nadleśnictwa Gorlice oraz jego zastępca Pan Kazimierz Barczyk. Dzięki ich przychylności powstał ciekawy i ułatwiający edukację element.

Korzystając z okazji goście oraz uczniowie na koniec uroczystosci zasadzili wokół szkoły 40 drzewek symbolizujących 40-letnią rocznicę powstania placówki edukacyjnej w Wilczyskach, która obchodzona była jesienią 2014 roku.

– Może nie jest to jakaś imponująca liczba drzewek jednak chodziło o sam symbol jak i fakt, że to sami uczniowie robią własnymi rękami. Chcieliśmy zaakcentować też to, że nie tylko działamy niszcząco na przyrodę, ale działamy również w tym kierunku, żeby tą przyrodę pobudzać. Nasadzaniem zajęła się klasa szósta, a pozostałe klasy wyruszyły w teren przyszkolny aby posprzątać rowy oraz teren wikliny z pozostałości po zimie – dodał dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilczyskach.

Nadleśnictwo Gorlice angażuje się w edukację ekologiczną społeczeństwa a wyrazem tego jest ta ścieżka w Wilczyskach – dopowiada Jerzy Gadzina nadleśniczy Nadleśnictwa Gorlice. Posiadamy na terenie nadleśnictwa jeszcze kilka takich ścieżek między innymi w niedalekiej Jankowej, którą też tworzyło i współfinansowało Nadleśnictwo Gorlice. Cieszymy się, że ścieżka trafia do najmłodszych naszych mieszkańców. Oni są naszą przyszłością, przyszłością narodu. Ścieżka ekologiczna składa się z ośmiu tablic, prezentowane są na nich zbiorowiska roślinne i drzewa, które występują na terenie naszego powiatu gorlickiego oraz zwierzęta chronione. Część dotyczy małej retencji, w którą rzeka Biała jest wpisana – kończy nadleśniczy.

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)