Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Starosta gorlicki na rozpoczęciu Europejskiego Kongresu Samorządów

Autor: Mateusz Książkiewicz
W Krakowie rozpoczął się Europejski Kongres Samorządów. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otwierając obrady Kongresu powiedział, że Kraków już od XIV wieku, jest tym miejscem, gdzie spotykają się Ci, którzy decydują o przyszłości Europy. Pośród pełnej sali gości dostrzegliśmy starostę gorlickiego Karola Górskiego.

 

– Program kongresu jest niezwykle bogaty, już za chwilę wybieram się na panele poświęcone finansom publicznym – powiedział naszemu portali starosta gorlicki Karol Górski. – Interesuje mnie to jakie dostępne będą środki finansowe w latach 2014-2020 i jak będziemy mogli je wykorzystywać. Istotne jest też doświadczenie zagraniczne bo przecież panelistami są także nasi koledzy z samorządów innych krajów. Poruszane będą bardzo ważne tematy dotyczące finansowania szpitali, edukacji, budowy dróg powiatowych. Temu wszystkiemu chcemy się przyglądnąć ponieważ potrzeby naszego powiatu są ogromne a możliwości finansowe ograniczone. Powiat Gorlicki zamierza skorzystać z okienka czasowego 2014-2020 bowiem może być to ostatnie tak duże rozdanie środków dla samorządów.

Prezydent Krakowa zwrócił uwagę na termin Kongresu – Spotykamy się w szczególnym momencie, 25-lecia reformy samorządowej, co daje asumpt do dalszej rozmowy o funkcjonowaniu samorządu.

Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego przypomniał, że rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego, nie tylko walczył ze skutkami rozkładającej się gospodarki, ale miał wielką wyobraźnię pozwalającą na przeprowadzenie reformy samorządowej – Jestem głęboko przekonany, że współpraca na każdym poziomie, także poziomie samorządowym, pozwala osiągnąć więcej – zaznaczył Marszałek Sowa witając gości Kongresu.

Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przypomniał, że nie ma wolności bez samorządności, ale też nie ma dobrej samorządności bez samodzielności finansowym czy prawnej. Ambitnych celów Unii Europejskiej nie da się zrealizować bez udziału samorządów, które są najbliżej obywateli. Minister Dziekoński wskazywał, że dobry samorząd to także miejsce rozwoju gospodarczego – To samorząd jest partnerem dla małego i średniego biznesu, tak istotnego dla unijnej gospodarki.

Oprócz starosty gorlickiego jest także m.in. Małgorzata Małuch wójt gminy Sękowa. Z uzyskanych informacji wiemy także, że w drugim dniu kongresu pojawi się burmistrz Bobowej Wacław Ligęza.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy