Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Szalom 2015 czyli Dni Bobowej z Kulturą Żydowską (TV)

11.06.2015 Autor: Daniel Malski
W niedzielę, 7 czerwca br. nawiązując do historii naszego miasta obchodziliśmy kolejną edycję Dni Bobowej z Kulturą Żydowską. Miejscem wspomnień była odrestaurowana synagoga, a jednym z organizatorów przedsięwzięcia był Urząd Miejski w Bobowej.

Tegoroczne Dni Bobowej z Kulturą Żydowską oficjalnie rozpoczął burmistrz Bobowej – Wacław Ligęza. Włodarz zaprosił wszystkich do udziału w tym wydarzeniu. Nawiązując do wspomnień społeczeństwa zamieszkującego w ówczesnych czasach nasze miasto, Barbara Kowalska – regionalistka i emerytowany nauczyciel przygotowała ciekawy wykład, którego tematem były stosunki między Polakami i Żydami. Po prelekcji każdy uczestnik mógł obejrzeć wystawę pamiątek żydowskich. Kolekcję tych regionalnych pereł zgromadził Józef Gucwa – bobowski kolekcjoner i producent tradycyjnych lodów. Warto podkreślić, iż tegoroczna ekspozycja wzbogaciła się o nowe eksponaty, pośród których znalazł się m.in. kołowrót. Zaproszeni goście przeszli na babiniec,  gdzie mogli skosztować potrawy przygotowane wedle tradycyjnej żydowskiej receptury. Posiłki przyrządzili kucharze lokalnego hotelu i restauracji Zajazd Ostoja.

– Prezentowaną kolekcję zbierałem około 6-7 lat, zacząłem gdy tylko się dowiedziałem, że dojdzie do inscenizacji wesela żydowskiego – mówi Józef Gucwa, autor wystawy pamiątek żydowskich prezentowanych w synagodze. – Zacząłem czytać też literaturę żydowską, poznawać ich religię, nazwy tradycyjnych przedmiotów związanych z ich kulturą. I tak zacząłem to zbierać, skupować, szperać tutaj po mieszkańcach dzięki temu kolekcja się powiększała a dzisiaj możemy podziwiać tego efekty.

Na wystawie i wykładzie się jednak nie kończyło.  Organizatorzy czyli Urząd Miejski i Stowarzyszenie Gryf postarali się, aby w ten wieczór w Bobowej zabrzmiała muzyka klezmerska. Na scenie przed synagogą dla wszystkich mieszkańców zagrał zespół NeoKlez z Lublina w składzie: Stanisław Leszczyński, Damian Szymczak, Piotr Tomala, Kacper Bardzki i Tomasz Bielecki. Muzycy mają na koncie pierwszą płytę, a z zapowiedzi wiadomo, że za około dwa tygodnie ukaże się ich pierwszy teledysk.

Jak co roku na obchody Dni Bobowej z Kulturą Żydowską przybyło wielu znamienitych gości, a wśród nich: Arkadiusz Mularczyk – poseł na sejm RP, Jerzy Nalepka – wicestarosta gorlicki, burmistrz Bobowej – Wacław Ligęza, przewodniczący rady miejskiej – Stanisław Tabiś, prezes stowarzyszenia Gryf – Lucjan Broniek, Józef Gucwa – kolekcjoner i miejscowy przedsiębiorca, Barbara Kowalska – emerytowana nauczycielka i pasjonatka historii regionalnej. Nie zabrakło także członków Stowarzyszenia Gryf, radnych oraz dyrektorów placówek samorządowych.

– Postanowiliśmy kilka lat temu, że do naszego kalendarza imprez kulturalnych Dni Bobowej z Kulturą Żydowską zostały już na stałe wpisane, mam taką nadzieję – mówi o wydarzeniu Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. – W tym roku stowarzyszenie Gryf, urząd miejski w Bobowej podjął trud organizacji właśnie Dni Bobowej z Kulturą Żydowską Szalom 2015. Może troszeczkę w innym wymiarze, ta impreza miała troszeczkę inny przebieg, ale bardzo ciekawy i interesujący, ponieważ pani Barbara Kowalska, znawczyni historii żydów tutaj szczególnie z Bobowej, zaprezentowała nam i przekazała cenne informacje i zapiski starych żyjących i zmarłych bobowian, o relacjach mieszkańców Bobowej między żydami. Wynikało z nich, że też tutejsi mieszkańcy narażali swoje życie ratując życie żydów, chociażby podczas II Wojny Światowej. To jest piękne, to pokazuje obraz relacji pomiędzy mieszkańcami Bobowej a społecznością żydowską. Przez ponad 200 lat nie było tutaj jakiś znaczących konfliktów, nieporozumień, a panował wzajemny szacunek, zrozumienie i tolerancja. I to co się stało kilka lat temu, kiedy zorganizowaliśmy jako samorząd inscenizację wesela żydowskiego, to było przykładem właśnie wielkiej tolerancji, szacunku i to, że trzeba szanować odmienność religijną czy kulturową, ale nie można się wyrzec nigdy swojej historii.

Koniecznie obejrzycie skrót filmowy z wydarzenia:

 

 

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)