Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

“Zagrody nasze widzieć przychodzi” – Boże Ciało 2015

Autor: Daniel Malski

Wczoraj w kościele katolickim obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w tradycji ludowej nazywane jako Boże Ciało. To właśnie w tym dniu Chrystus utajony w Najświętszym Sakramencie wychodzi na ulice, prosto do ludzi.

“Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się dzieciom powodzi” – słowa tej religijnej pieśni w pełni oddają charakter wczorajszego święta. Boże Ciało obchodzone jest w tradycji Kościoła Rzymskokatolickiego 60 dni po Zmartwychwstaniu Pańskim i jest jednym z najważniejszych świąt nakazanych. W ten dzień po ulicach miast i wsi podążają procesje Eucharystyczne. Wierni w ich czasie adorują Najświętszy Sakrament, w którym rozpoznają samego Jezusa. Katolicy przygotowują na tą okazję cztery ołtarze, ustawiają je w różnych miejscach i umieszczają na nich napisy zaczerpnięte z każdej ewangelii.

W Bobowej ołtarze ustawione były przy: ul. Rynek przy domu Państwa Belcer , przy domu Państwa Gucwa, przy domu Pani Doroty Urbanik oraz przy kościele Świętej Zofii. W pomoc przy przygotowywaniu ołtarzy włączyli się najbliżsi sąsiedzi tych rodzin. Procesję uświetniła gra orkiestry dętej przy OSP Bobowa, zaś udział w niej wzięły poczty sztandarowe szkół, straży oraz PSL oddział Bobowa. Tuż przed baldachimem dziewczynki sypały płatki kwiatów a chłopcy dzwonkami przypominali o obecności Chrystusa.

Po raz pierwszy od wielu lat młodzież z KSM-u zaangażowała się w przygotowując ołtarz przy kościele Św. Zofii. Już za czasów księdza prałata co roku procesja Bożego Ciała odbywała się dookoła rynku- powiedział opiekun Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. Tomasz Gołąbek.

fot. Jakub Oślizło

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy