Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Żegnaj szkoło, witajcie wakacje…

Autor: Mateusz Książkiewicz
Zakończenie roku szkolnego to jeden z najważniejszych dni w życiu każdego ucznia, bowiem to właśnie dzisiaj, tuż po rozdaniu świadectw, otrzymaniu nagród i wyróżnień za osiągnięte wyniki, dzieci oraz młodzież rozpoczęła wyczekiwane wakacje.

Pierwszą częścią dzisiejszych akademii oraz końcowo-rocznych apelów była Msza Święta. Księża zwracali uwagę na dobrą współpracę, szkoły z kościołem ale również rodzicami bo bez niej wychowanie młodego człowieka staje się niepełne. Ze świątyni uczniowie oraz nauczyciele w zwartym orszaku, na którego czele szły poczty sztandarowe wyruszyli do szkół. Z naszym aparatem udaliśmy się do Zespołu Szkół nr 1. Podsumowanie w szkole podstawowej oraz gimnazjum w Bobowej odbyło się na placu szkolnym. Miało wyjątkowy charakter ze względu na obecność mł. bryg. Dariusza Surmacza, zastępcę dowódcy JRG PSP Gorlice pełniącego jednocześnie obowiązki oficera prasowego. Przedstawiciel Komendanta Powiatowego PSP wręczył podczas apelu nagrodę w konkursie kalendarzowym Państwowej Straży Pożarnej Aleksandrowi Prokop, który jest uczniem bobowskiego Zespołu Szkół nr 1. Zawodowy strażak korzystając z okazji, zwrócił wszystkim zebranym na placu rodzicom, nauczycielom oraz samym uczniom uwagę na temat bezpieczeństwa najmłodszych w wolnym czasie.

Oprócz konkursu związanego ze strażą nagrody, wyróżnienia oraz dyplomy przyznano uczniom wyróżniającym się w nauce oraz zdobywającym osiągnięcia podczas najróżniejszych konkursów. Gratulację wyczytanym składał dyrektor szkoły Adam Urbanek oraz jego zastępczyni Danuta Tarasek. Uczniowie otrzymali pamiątkowe książki oraz statuetki.

– W szkole mamy obecnie 670 uczniów, klasy zerowe pożegnaliśmy rano o  godzinie 8 a od klasy 1 podstawówki do 3 gimnazjum godzinę później – opowiada Adam Urbanek, dyrektor bobowskiego Zespołu Szkół nr 1. – Nadmienię, że we wtorek pożegnaliśmy klasy 3 gimnazjum ale dopiero dziś wręczyliśmy im świadectwa. Było to fajny rok, nie mięliśmy problemów wychowawczych ale może dlatego, że w szkole jest cały czas realizowana profilaktyka. Są zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne, dzieci ćwiczą i jeżdżą na zawody, chodzą na olimpiady dzięki temu im więcej uczniowie mają zabezpieczonego tego czasu wolnego tym mniej myślą o tych złych pomysłach. Chcę pochwalić uczniów i nauczycieli, dzięki którym było dużo dobrych wyników w konkursach, olimpiadach przedmiotowych ale także w sporcie, konkursach plastycznych a wymaga to od nauczycieli wielkiego zaangażowania. Myślę, że ze strony nauczycieli to zaangażowanie było i dzięki temu te sukcesy są. Mamy w tym roku uczennicę ze średnią 6.0, ucznia który napisał na 100% matematykę na egzaminie, były dobre wyniki w przedmiotów matematycznych i językowych z czego bardzo się cieszymy. Na drugi rok liczba uczniów się nie zmniejszy. Dziękuje mediom za odwiedziny na różnych wydarzeniach z życia szkoły, rodzicom za współpracę, wychowawcom. Wszystkim uczniom życzę udanych wakacji, pogody, dobrego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku i powrotu do szkoły po wolnym. 

O konkursie strażackim oraz jego laureacie opowiada Dariusz Surmacz z Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach:  – Organizatorem konkursu była Komenda Główna we współpracy z komendami powiatowymi. Laureatów w tym konkursie mięliśmy już sześciu w powiecie gorlickim. Tym razem to właśnie uczeń z Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej znalazł się w dwudziestce wylosowanych z całej Polski a jest nim Aleksander Prokop. Tematem tych prac konkursowych zawsze jest bezpieczeństwo. Pytania dotyczyły: zachowania się podczas burzy, doboru odpowiedniej gaśnicy do kuchni, szkodliwości wypalania śmieci w piecach, udzielenia pomocy osobie, na której pali się ubranie. Spośród wielu nadesłanych kartek pocztowych z poprawnymi odpowiedziami wylosowano 20 laureatów. Nagrodą dla Aleksandra był tablet, etui oraz list gratulacyjny Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej generała brygadiera Wiesława Leśniakiewicza. Wakacje to czas wypoczynku ale niejednokrotnie w tym okresie występuje wiele nieszczęśliwych zdarzeń, w których giną lub ranne są dzieci. Bardzo ważne by wybierać odpowiednie miejsca spędzania wolnego czasu, bezpieczną alternatywą dla ryzykownej rzeki lub jeziora jest basen. Należy pamiętać również jak zachować się w lesie czy podczas burzy. Pewną nowością, prowadzoną już od roku przez Państwową Straż Pożarną jest akcja pn. „Zgaś ryzyko” mająca na celu ograniczenie ilości pożarów oraz ofiar, które giną w tych pożarach, ulegają zatruciu tlenkiem węgla. Budowanie świadomości edukacyjnej oraz posiadanie gaśnic, czujek dymu, tlenku węgla ma wpływ na bezpieczeństwo naszego domu, który jest miejscem gdzie mamy czuć się bezpiecznie. Patrząc na statystyki, najwięcej ofiar pożarów jest w budynkach mieszkalnych dlatego chcemy do 2024 roku poprzez wyżej wymienioną akcję, te przykre liczby, ograniczyć o 30%.

Jako redakcja, również dołączamy się do życzeń dla dzieci i młodzieży aby wakacje były dobrze wykorzystanym czasem.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy