Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak nie stać się ofiara handlu ludźmi

Autor: Katarzyna Mierzwa
Wakacje są okresem częstych podróży, także takich, których celem jest znalezienie pracy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Policja apelują o odpowiednie przygotowania do takich wyjazdów. Radzą, jak zweryfikować wiarygodność pracodawcy i gdzie szukać pomocy, jeśli zostaniemy oszukani. Informacje na ten temat możemy znaleźć w poradniku opracowanym przez MSW.


Nie zapomnijmy o tym, że każdy z nas może stać się ofiarą handlu ludźmi. W latach 2011-2014 takich ofiar było 750. Najczęstszymi formami handlu jest zmuszanie do prostytucji, pornografii i innych form wykorzystania seksualnego.
Poradnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nosi tytuł „Nie daj się sprzedać! Pracuj bezpiecznie za granicą”. W poradniku tym znajdziemy podpowiedź, które oferty pracy lepiej omijać, bo mogą okazać się oszustwem a także jak unikać zagrożeń związanych z wyjazdami poza granice kraju.
Z podstawowych informacji znajdujących się w tymże poradniku wymienimy te najważniejsze.
– Wyjeżdżając za granicę należy dokładnie sprawdzić wiarygodność przyszłego pracodawcy i upewnić się, zatrudnienie jest legalne. Warto skorzystać z baz ofert pracy od sprawdzonych pracodawców i pośredników pracy. Można skorzystać z takich stron, jak EURES – Europejskie Służby Zatrudnienia (www.eures.praca.gov.pl), czy KRAZ – Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (www.kraz.praca.gov.pl).
– Przed wyjazdem warto znać adresy i numery telefonów ambasady oraz konsulatu RP w kraju, do którego się udajemy.
-Jeśli jesteś osobą, która została pokrzywdzona w wyniku wykorzystania (np. w prostytucji, w pracy o charakterze przymusowym) lub posiadasz informacje na temat bezprawnych działań związanych z wykorzystaniem innej osoby niezwłoczne powiadom Policję!
Poradnik i wiele cennych wskazówek związanych m. in. z bezpiecznym wyjazdem za granicę, znaleźć można na stronie internetowej: handelludzmi.eu.

handel_ludzmi_1_0

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy