Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Powalczmy o szybką kolej. Wariant już jest!

Autor: Łukasz Augustyn
Wczoraj podjęto decyzję o wyborze wariantu nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc, która ma w założeniu prowadzić z Krakowa do Nowego Sącza. Jak się jednak okazuje nie przybliża to wcale budowy nowych torów.

– To jedynie wybór wariantu, który być może będzie budowany w przyszłości. Postanowiono wybrać wariant A1 budowy i wariant 4 modernizacji – z Podłęża do Tymbarku pojedziemy więc nawet 160km/h, a z Tymbarku do Nowego Sącza 120 km/h – komentuje Bartłomiej Orzeł z Ośrodka Studiów o Mieście w Nowym Sączu, który wraz z akcją Pociag-autobus-góry z Podhala koordynuje akcję wysyłania uwag do Krajowego Programu Kolejowego. – Cieszymy się z wyboru akurat tego wariantu, cieszymy się z tego, że coś się w tej sprawie ruszyło, ale najważniejsza „rozgrywka” dopiero przed nami – musimy sobie tę linię wywalczyć, bo póki co jest ona na liście rezerwowej KPK2023. Dlatego warto wzmóc wysiłki i wysyłać uwagi do ministerstwa infrastruktury.

Warto przypomnieć, że linia Podłęże – Szczyrzyc ma połączyć ze stolicą województwa zarówno Sądecczyznę, jak i Podhale. Będzie się bowiem łączyć z istniejącym i zmodernizowanym torowiskiem z Nowego Sącza do Chabówki, który obecnie jest używany jedynie na okazjonalne przewozy zabytkowymi składami.

– Ta linia to też szansa na reaktywację połączeń do Gorlic i naturalna „brama” dla pociągów jadących w Bieszczady. Dlatego tym bardziej warto wspierać ją również na terenie powiatu gorlickiego, bo z całą pewnością okaże się dla niego ważna w przyszłości – dodał Orzeł – Zapraszam do dołączenia do nas i wsparcia naszej akcji. Można nas znaleźć na facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/osom.ns oraz http://www.facebook.com/pociagautobusgory lub napisania maila na adres [email protected].

Uwagi do ministerstwa, proponowane przez OsoM oraz Pociąg-autobus-góry można zgłaszać tutaj: http://pociagautobusgory.pl/krajowy-program-kolejowy

Opis planowanego wariantu znajdziesz tutaj
Mapkę planowanego wariantu znajdziesz tutaj

fot. archiwum własne

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy