Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Świątynię oddali Bogu – Konsekracja w Siedliskach

Autor: Paulina Wilczyńska
W uroczystość świętych Piotra i Pawła J.E. ks. bp Andrzej Jeż dokonał konsekracji kościoła parafialnego w Siedliskach. Dzień poświęcenia świątyni nie był przypadkowy, gdyż budowla nosi imię tych dwóch świętych apostołów.

W poniedziałek, 29 czerwca w Siedliskach miała miejsce wyjątkowa uroczystość wieńcząca budowę świątyni. Aktu konsekracji nowego kościoła dokonał Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej ks. bp Andrzej Jeż.

Konsekracja victum kościelnego to oddanie do użytku budowli, która ma służyć przede wszystkim wiernym ale jest to dedykacja tego obiektu samemu Bogu, dlatego przestrzeń kościoła staje się przestrzenią świętą i jakiekolwiek działania nie związane  z kultem mogą być czasem właśnie traktowane jako działania świętokradzkie  stąd tez musimy pamiętać o szczególnym miejscu, które jest domem samego Boga – mówi Andrzej Jeż, Biskup Diecezji Tarnowskiej

W tym podniosłym i ważnym dla parafii Siedliska wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa na czele z biskupem tarnowskim, księża proboszczowie pobliskich parafii, a także głównymi celebransami ks. Władysławem Skoczeniem, obecnym proboszczem, ks. Czesławem Szewczykiem, byłym proboszczem parafii oraz dziekanem dekanatu bobowskiego ks. Marianem Jedynakiem. Byli również przedstawiciele władz samorządowych, Poseł Barbara Bartuś, Senator Stanisław Kogut,burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Tabiś, radni, strażacy i goście z sąsiednich miejscowości. Podczas konsekracji w ołtarzu zostały umieszczone relikwie bł. Karoliny, uroczyście wprowadzone przez księdza biskupa.

Konsekracja to bardzo ważne wydarzenie i ze względów religijnych, bo parafia ma już kościół który posiada wszystkie atrybuty i skupia wokół siebie wtedy coraz więcej ludzi od najmłodszych po najstarszych. Jest to miejsce gdzie na pewno można doświadczyć takiego spokoju, ładu wewnętrznego, czyli jest potrzeba takiego odreagowania od tych codziennych obowiązków. Kościół jest miejscem, gdzie każdy może poprzez modlitwę jeśli jest się oczywiście osobą wierzącą może ten spokój wewnętrzny otrzymać. Ponadto to mobilizuje niesamowicie społeczność bo wokół kościoła gromadzi się mnóstwo ludzi. Jest to ważny element dla społeczności lokalnej, dla samego samorządu, wszyscy którzy gromadzą się  wokół kościoła są dobrymi ludźmi, bo są wierzącymi, więc wtedy dużo łatwiej nawiązać współpracę, rozumieją wiele rzeczy, angażują się w różne sprawy bo przecież nikt ich do kościoła na siłę nie przyciąga to jest dobrowolna rzecz. Dzisiejsze święto jest bardzo wyjątkowe w Siedliskach. Chcę złożyć  gratulacje wszystkim parafianom za ich trud, ciężką prace, ogromne zaangażowanie i wiele wyrzeczeń. Kościół został wybudowany w bardzo krótkim czasie, a dzisiaj ostatecznie nastąpiła konsekracja i ponowne poświęcenie bo przecież był kiedyś poświęcony. Oczywiście staramy się pomagać pod względem organizacyjnym jak i finansowym zwłaszcza te kościoły, które są wpisane do rejestru zabytków. Piszemy wnioski, pomagamy w pracy administracyjnej. Współpraca z wszystkimi księżmi, proboszczami  również w Siedliskach jest bardzo dobra. Podejmujemy wspólne działania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa np. poprzez budowę parkingów, chodników, oświetlenia to jest wszystko zadanie samorządu ale wspólnie z kościołem udaje się te rzeczy realizować – mówi Wacław Ligęza, Burmistrz Gminy Bobowa.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy