Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Użądlenie powodem śmierci?

Autor: Łukasz Augustyn
W lecie na naszych podwórkach pojawia się masa różnych owadów. Większości z nich pewnie nawet nie znamy nazwy ani żadnych podstawowych danych na ich temat. Jest jednak pewien owad, na temat, którego powinniśmy wiedzieć dużo, jeżeli nie wszystko. Jest to osa.

Osa atakuje szybko i prawie niezauważalnie. Mało, kto z nas wie, czy jest uczulony na jej jad. Po ukąszeniu pozostaje bardzo mało czasu na reakcję. Jad pszczoły lub osy wchodzi do krwiobiegu człowieka niemal natychmiast. U 3% użądlonych wywołuje tak zwany wstrząs anafilaktyczny. Pierwszym objawem może być chrypka, kaszel, nudności, wymioty i opuchlizna. Nie lekceważmy tych objawów, bo tylko szybka reakcja i pomoc może nas uratować.

Jeżeli do ukąszenia dojdzie w pobliżu szyi lub jamy ustnej, może nas zabić sama opuchlizna powstała po ukąszeniu, ponieważ zatamuje przepływ krwi i powietrza w naszym organizmie. Jeżeli w takie ciepłe i słoneczne dni przebywamy na świeżym powietrzu musimy bardzo uważać na jedzenie i napoje, które mamy ze sobą. Osy bardzo lubią słodkie pożywienie i szybko się zbliżą do naszych ciastek, owoców, czy soków.  W razie wstrząsu po ukąszeniu trzeba natychmiast wezwać pogotowie i kontrolować oddech i tętno. Wstrząs inaczej możemy po prostu nazwać zatrzymaniem akcji serca. W przypadku zatrzymania akcji serca jedynym ratunkiem może okazać się adrenalina, ale ją może nam podać tylko i wyłącznie lekarz. Dlatego konieczne jest natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia. Alergia po ukąszeniu wcale nie musi się objawić zaraz. Może ona się „ukrywać” miesiącami a nawet latami. W takim przypadku nie mamy pojęcia o tym, czy coś nam grozi, czy też jesteśmy bezpieczni. Warto, więc, dla własnego dobra, pomyśleć o wizycie u alergologa, tak na wszelki wypadek, bo jak to mówią „strzeżonego, Pan Bóg strzeże”.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy