Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jubileuszowe Forum Ekonomiczne – miejsce wielu szans

Autor: Duda Justyna
W roku 1990 po raz pierwszy zwołano Forum Ekonomiczne w Krynicy, na którym pojawiło się 100 zaproszonych gości. Teraz, po 25 latach, wiele się zmieniło – krynickie deptaki gościły ponad 3 000 osób, a znaczenie tego wydarzenia wzrosło do rangi międzynarodowej.

Świadczy o tym nie tylko rozmach z jakim organizowane jest Forum. W końcu ilość paneli, rozplanowanie logistyczne i stworzenie warunków do przeprowadzania dyskusji wymaga niezwykłego wprost nakładu pracy. Jednak najistotniejszym wydaje się być fakt, kto wypowiada się na panelach i kogo można tam spotkać. Jest to z pewnością miejsce, gdzie niejedna osoba może „utorować” sobie drogę na przyszłość poznając odpowiednich ludzi. Wśród tych 3 000 osób znaleźli się ekonomiści, prezesi największych spółek, przedstawiciele rządowi, samorządowi, parlamentarni, naukowcy, dziennikarze i działacze organizacji pozarządowych.

W dyskusji na temat przyszłości i rozwoju Unii Europejskiej jako pierwszy głos zabrał Andrzej Duda, Prezydent Polski: – Europa w pojęciu UE jest silna – w moim przekonaniu tak jest. Problem polega na tym, że jest dosyć bezradna wobec tych problemów, które trapią ją w stopniu istotnym. Zwrócił przy tym uwagę na trzy istotne kwestie: spadającą dzietność, kryzys strefy euro oraz marginalizowany problem wojny na Ukrainie.

Na Forum pojawiły się również inne znane osobistości: Zygmunt Berdychowski, któremu zawdzięczamy tą wspaniałą inicjatywę, profesor Leszek Balcerowicz, profesor Jacek Majchrowski, marszałek Marek Sowa i wielu innych ludzi, będących autorytetami w swoich dziedzinach.

– Jest to bardzo ważne dla nas forum – komentuje Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. – To tutaj mówi się o wielu istotnych sprawach a star-zasada jest taka, że jak nas nie ma, to i te nasze sprawy nie są wyartykułowane należycie. Nie o to tu chodzi by coś załatwić, bo są tutaj najważniejsze osoby w Państwie, województwie, w Europie, wiec nawet ten kontakt bezpośredni to jest dla nas bardzo cenna sprawa, która potem procentuje w naszej pracy zawodowej i można „wykorzystywać” – tak kolokwialnie mówiąc – te kontakty do realizacji gminnych projektów. Na forum można się też wiele dowiedzieć, bo jednak w codziennej pracy jak jesteśmy tak zakręceni to czasem istotne trendy, istotne nowości mogą umknąć. Natomiast tutaj to wszystko pulsuje i mamy dostęp do tych najnowszych przekazów. Dodatkowo jest możliwość dyskusji i na forum, i w kuluarach. W taki sposób budujemy autorytet samorządu nawet takich małych gmin jak Sękowa. To jest nasza misja by pokazywać, że nawet w tak małej strukturze tkwi bardzo duży potencjał.

Fot. Mateusz Książkiewicz

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy