Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Kierowco zapoznaj się z nowymi przepisami !

Autor: Katarzyna Mierzwa
Zła wiadomość dla kierowców, którym zdarza się jeździć nieprzepisowo. Od początku 2016 roku nie będzie można już zredukować ilość punktów karnych. Nowością będzie natomiast 4-dniowy kurs reedukacyjny pozwalający odzyskać uprawnienia.

4 stycznia przyszłego roku, zostaną zlikwidowane kursy pozwalające zmniejszyć liczbę posiadanych punktów karnych. Aktualnie wystarczyło zgłosić się do Ośrodku Ruchu Drogowego i wziąć udział w kilkugodzinnym kursie, aby pozbyć się zbytniego bagażu punktów karnych. W przyszłym roku nie będzie takiej możliwości. Gdy zbierzemy komplet punktów zostaniemy odesłani na kurs reedukacyjny, który będzie trwał cztery dni (po 7 godzin dziennie) i kosztował 500 zł. Co nie jest wcale wygórowaną ceną w porównaniu ze stresem związanym z powtarzaniem egzaminu, a tak jest obecnie.

Na tym kończą się dobre wiadomości. Powtórny egzamin nie ominie kierowców, którzy w ciągu 5 lat po odbyciu kursu, ponownie uzbierają komplet punktów. Kolejną nowością jest tzw. „okres próbny” dla nowych kierowców. Przez 8 miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy każdy kierowca będzie zobowiązany do posiadania naklejki zielonego liścia z przodu i tyłu samochodu. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na fakt, że prawo drogowe w tym przypadku uznaje motocykl za pojazd samochodowy. Na każdego młodego kierowcę czeka oprócz tego kurs doszkalający, teoretyczny i praktycznego z zakresu bezpieczeństwa.

Nowi kierowcy będą mieli swoje własne ograniczenia prędkości: poza obszarem zabudowanym 80 km/h; 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. W przypadku dwóch wykroczeń nowy kierowca zostanie odesłany na wyżej wspomniany kurs reedukacyjny. Trzecie wykroczenie lub przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu komunikacji drogowej oznacza utratę prawa jazdy. Warto dodać że nadal pozostaje nam możliwość przedawnienia się punktów karnych po roku jak to miało miejsce dotychczas.

Ten artykuł zakończymy pozytywnym akcentem. Od przyszłego roku podczas jednej kontroli będzie można maksymalnie otrzymać tylko 10 punktów karnych.

fot.(shu.sx)

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy