Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Noc naukowców już w ten piątek

Autor: Dorota Pietrzak
Już w ten piątek, 25 września, br. rozpocznie się 9 edycja Małopolskiej Nocy Naukowców mając na celu popularyzację nauki wśród ludzi, którzy na co dzień nie mają z nią wiele wspólnego.

Organizatorzy szczególnie mają na celu przybliżenie wiedzy dzieciom i młodzieży. Wszystko oczywiście odbywa się ramach gier i zabaw, przyjemnych pokazów i eksperymentów. Te doświadczenia mają później pomóc najmłodszemu pokoleniu przy wyborze dalszej drogi życiowej. Małopolska Noc Naukowców to także możliwość spotkania wybitnych ludzi nauki, dzięki którym nasza cywilizacja wciąż się rozwija, a których głowy wciąż są pełne nowych pomysłów.

Ta Noc jest inna od wszystkich pozostałych nocy w roku. To właśnie tej nocy każdy nas może się poczuć naukowcem. Nie na co dzień mamy możliwość odwiedzenia laboratorium, czy też wykonania jakiegoś doświadczenia chemicznego albo fizycznego. 25 września to wszystko będzie możliwe. Wystarczy odwiedzić jedno z sześciu miast Małopolski, które biorą udział w Nocy Naukowców a są to Niepołomice, Skawina, Andrychów, Nowy Sącz, Tarnów oraz Kraków.

Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach Programu Horizon 2020. Odbywa się równolegle w ponad 300 miastach Europy. Organizatorzy imprezy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy naukowiec-amator będzie mógł osobiście uczestniczyć w tych wydarzeniach. Dlatego też powstał pomysł, by Noc Naukowców transmitować na żywo za pośrednictwem Internetu. Na stronie internetowej www.Nocnaukowcow.Malopolska.pl a także na profilu facebookowym www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow będzie można śledzić cały przebieg piątkowej nocy.

Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców już od pierwszej edycji w 2007 roku jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wydarzenie to jednak nie miałoby miejsca, gdyby nie uczelnie, instytuty naukowe, centra badawczo-rozwojowe firm i szkoły średnie, które od samego początku włączają się w organizację.

Tegoroczny program Małopolskiej Nocy Naukowców obejmuje około tysiąca różnych aktywności. Wśród nich znajdzie się 350 warsztatów, 290 pokazów i demonstracji, 150 wykładów, zwiedzanie 60 laboratoriów, 50 wystaw, 40 konkursów i quizów, a dla najmłodszych 90 gier i zabaw, widowiska i spektakle, liczne spotkania i dyskusje.  Zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie i nie będzie się nudził. Wspomnienia z takiej nocy są bardzo trwałe i nie pozwalają siedzieć bezczynnie podczas kolejnej Małopolskiej Nocy Naukowców. Zapraszamy na najbliższe nam uczelnie do Tarnowa i Nowego Sącza. W Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych studenci przygotowali dla nas różne atrakcje godnej naszej uwagi.

fot.ilustracyjne

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy