Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobowa stolicą światowej koronki klockowej (TV)

06.10.2015 Autor: Łukasz Augustyn
Od czwartku do niedzieli Bobowa była międzynarodową stolicą koronki za sprawą XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej. Jak co roku nasze miasto gościło wielu wystawców, głównie z Europy.

Każdy kto przybył do Bobowej w dniach 1-4 października mógł podziwiać produkty rękodzielnicze wykonane z koronki klockowej z Bobowej, a także z Anglii, Austrii, Belgi, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Węgier. Śladem lat ubiegłych (z wyjątkiem poprzedniej edycji), festiwal postanowiono zorganizować w hali sportowej w Bobowej, gdzie każda delegacja ma możliwość przedstawienia swoich produktów.

Oficjalne otwarcie MFKK odbyło się w czwartkowe popołudnie a dokonał go burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. Podczas spotkania głos zabrali: burmistrz Bobowej, organizator i pomysłodawca Festiwalu, długoletni dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa Bogdan Krok, dyrektor CKiP Gminy Bobowa Jadwiga Bryndal, Antoni Malczak – dyrektor MCK Sokół w Nowym Sączu, Małgorzata Kalarus – zastępca dyrektora MCK Sokół w Nowym Sączu, wicestarosta powiatu gorlickiego Jerzy Nalepka oraz Jana Frajkorova z Pragi (Słowacja). Podczas uroczystości dokonano również otwarcia XXI Ogólnopolskiej Pokonkursowej Wystawy Koronek Klockowych. Warto również wspomnieć o ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród w ramach wspominanego konkursu, dokładną listę laureatów i wyróżnionych można znaleźć (tutaj)

Niecodziennym wydarzeniem było również wręczenie Bogdanowi Krokowi medalu za zasługi dla kultury, przyznawanego przez ministra kultury. Wręczenia tego wspaniałego medalu dokonał Antoni Malczak.  Po zakończeniu części oficjalnej odbyły pokazy mody pt. „Papier i Koronka” projektantek z Czech oraz pokaz mody polskiej projektantki Marzeny Graczyk. Warto dodać, że modelkami podczas prezentacji były uczennice z Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej, których stylizację przygotowała Beata Serafin nauczyciel z ZSZ Bobowej, a natomiast modelki Marzeny Graczyk, zajęła się Weronika Mucha z salonu kosmetycznego Gabinet Piękna. Na zakończenie pierwszego dnia Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w sali widowiskowej „Koronka” odbył się wernisaż wystawy „Zapisane – Przekazane” autorstwa Ewy Szpili oraz jej córki Małgorzaty. Wystawa składała się z koronek klockowych oraz fotografii różnych osób związanych z bobowską koronką.

Przez pozostałe trzy dni, każdy, kto przybył do Bobowej mógł bliżej zapoznać się z tradycją wyrabiania tej oryginalnej sztuki szycia. Codziennie na gości czekały stosika wystawowe, pokazy mody, warsztaty koronki klockowej, a nawet loteria fantowa. Ciekawostką była prelekcja „O krakowskim środowisku koronczarek od roku 1945 do współczesności” wygłoszona przez Małgorzatę Połubok w zabytkowym dworze w Jeżowie.

Na zakończenie w niedzielę odbyły się XV Ogólnopolskie Targi Rękodzieła, które zapełniły plac wokół Zespołu Szkół w Bobowej, oferując ciekawe własnoręcznie wykonane produkty. W międzyczasie na scenie plenerowej odbyły się dwa koncerty muzyczne: pierwszy w wykonaniu Mirosława Witkowskiego, laureata „The Voice of Poland”, drugi – zespołu „Cała Góra Barwinków” laureatów reality show „X Factor”.

Reasumując, przez cztery dni Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej przez Bobową bez wątpienia przewinęło się kilka tysięcy osób. Aura dopisała, a ciekawie wykonane koronki z całej Europy tylko podkreślały wyjątkowość tej imprezy. Nie pozostaje nam nic innego jak, już teraz, zaprosić wszystkich na XVII Festiwal Koronki Klockowej, który bez wątpienia odbędzie się za rok. Do zobaczenia!

Na koniec warto również wspomnieć że partnerami technicznymi przy realizacji transmisji na żywo były firmy Polnet24 który dostarczył szybki internet bezprzewodowy oraz firma ITnet24 która umożliwiła transmisję na żywo.

[jwplayer playlistid=”112475″]

fot. Zespół Redakcyjny

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)