Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Każde uzależnienie ma jedno podłoże! Znany aktor przestrzegał bobowską młodzież

Autor: Dorota Pietrzak
Czy można kusić śmierć? Ależ tak i to na wiele sposobów! O kilku takich przypadkach ze swojego życia opowiadał Lech Dyblik znany polski aktor podczas spotkania z młodzieżą gminy Bobowa.

Lech Dyblik – postać znana wszystkim z ekranów kin i telewizorów. Przedwczoraj, 21 października bobowska młodzież mogła poznać tegoż aktora z nieco innej strony. W godzinach południowych w Sali Widowiskowej “Koronka” zgromadziły się tłumy, by wysłuchać opowieści o tym, jak ustrzec się od problemu alkoholowego i wszelakich uzależnień. Młodzież z gimnazjum w Siedliskach i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej spędziła 90 minut na opowieściach z życia Lecha Dyblika. Aktor skutecznie wykorzystał swoje doświadczenie zawodowe i wywołał poruszenie wśród zgromadzonych. Na sali panowała niczym niezmącona cisza.

W ramach programu “Kuszenie śmierci” młodzież z różnych polskich szkół może dowiedzieć się jakie zagrożenie niesie za sobą alkohol. Wydaje się nam, że wszyscy dobrze to wiemy, ale kiedy słucha się świadectwa takiej osoby, nagle zmienić się może nasze myślenie o tym problemie. Trudności z uzależnieniami na terenie gminy Bobowa ma wiele osób, nie tylko związanych z alkoholem ale również narkotykami czy nawet Internetem.

„Chciałem występować w więzieniach. Zacząłem się spotykać na oddziałach odwykowych. W pewnym momencie zaproponowano mi, czy bym nie spróbował w szkołach. Okazuje się, że to jest poważna historia. Trwa już trzeci rok szkolny. Młodzież chce tego słuchać, to ma dużo sensu i ja to z przyjemnością robię, bo wiem, że ważnym jest, by ich ostrzec. Ja mam prawo mówić o tym. To nie jest tak, że ja sobie wymyśliłem to wszystko, ja to wszystko wiem. I jest dla mnie ważne, że mogę w tej sprawie coś zrobić. Ja mam normalną pracę zawodową – filmy, seriale – ale jak mam wolne, to miewam spotkania w szkołach. Uczniowie słuchają z bardzo dużą uwagą, panuje cisza, a to o czymś świadczy. Półtorej godziny bez przerwy jest ciężko młodzieży wytrzymać, a siedzą, bo ich to ciekawi. Człowiek bardzo często nie wie, jak zabrać się za rozwiązywanie tych problemów. Okazuje się, że trzeba zacząć rozwiązywać problemy, które są w domu. Bo w ten sposób rozwiążemy wszystkie. Jeśli coś jest nie tak, trzeba się po prostu zastanowić “co ja mogę z tym zrobić?”.” – opowiada Lech Dyblik, aktor.

„Spotkanie z aktorem pn. Kuszeni Śmierci odbyło się w ramach programu profilaktyki uzależnień. Miejska Kosmija Rozwiązywania Problemów Alkoholowych otrzymała ofertę, aby przeprowadzić na terenie gminy taki program z udziałem znanego aktora, który przyciągnie słuchaczy. Zachęciłam gimnazjum w Siedliskach i Zespół Szkół Ogólnokształcących do udziału i tak sala liczyła około 150 osób. Działanie idealnie uzupełniło gminny program przeciwdziałania alkoholizmowi, prowadzenia działalności informacyjnej i edukacyjnej związanej z uzależnieniami, skierowanej do dzieci i młodzieży. Gminna komisja działa pod kątem uświadamiania młodzieży jakie czyhają zagrożenia, pułapki. Ważne jest aby ustrzec ich, aby nie dali się zmanipulować i nie chodzi tutaj tylko o alkoholizm, ale także uzależnienia związane z komputerem, Internetem, cyber-przemocą. Młodzież miała dzisiaj okazję wysłuchania życiowych przestróg pana Lecha Dyblika, aktora. Spotkanie było połączone z elementami muzycznymi. Gra na gitarze oraz śpiew urozmaiciły ten program. Myślę, że młodzież była zadowolona. Zdjęcia, autografy – to przyniosło oczekiwane rezultaty. Działania Komisji są związane z rozmowami motywującymi do leczenia. Taki punkt mieści się w Ośrodku Pomocy Społecznej, pani kierownik przeprowadza rozmowy motywujące do leczenia. Osoby są wzywane, zdarza się, że nie przychodzą w ogóle, ale są też przypadki, że osoby podjęły leczenie. Można to uznać za sukces. Rodzina zgłasza problem w formie ustnej lub pisemnej. Prawie nie spotyka się takiej sytuacji, żeby osoba uzależniona przyszła sama. Bywają także wnioski złożone przez Policję” – informuje nas Zdzisława Iwaniec Sekretarz Gminny Bobowa, odpowiedzialna za Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy