Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Małopolska będzie miała swój budżet obywatelski

Autor: Katarzyna Mierzwa
Małopolska w 2016 roku będzie miała budżet obywatelski. Do podziału między pięć subregionów i Kraków będzie 6 mln zł.

Budżet obywatelski po raz pierwszy w Polsce wprowadził Sopot cztery lata temu. Nasze województwo, po wielu miastach, jest pierwszym regionem, który wykazał się taką inicjatywą. Marszałek województwa, Pan Marek Sowa mówi, że chce realizować projekty o zasięgu powiatowym, mające wartość do 100 tys. zł albo subregionalnym o wartości do 300 tys. zł o charakterze prospołecznym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym lub turystycznym.

Konsultacje społeczne dotyczące regulaminu budżetu obywatelskiego potrwają jeszcze tylko kilka dni, bo do 9 października. Regulamin przewiduje, że projekty będą mogli zgłaszać mieszkańcy Małopolski, którzy skończyli 18 lat, a ich pomysł popiera minimum 15 osób. Weryfikację złożonych projektów pod kątem m.in. zgodności z prawem, kompetencjami i zadaniami województwa, możliwości realizacji i rzeczywistych kosztów przeprowadzą właściwe departamenty urzędu marszałkowskiego. O wyborze projektów do realizacji zdecydują, co najważniejsze, mieszkańcy Małopolski w głosowaniu.

6-milionowy budżet obywatelski zostanie podzielony w równych częściach między miasto Kraków i pięć subregionów: podhalański (powiaty nowotarski, suski, tatrzański), sądecki (powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki i Nowy Sącz), tarnowski (powiat brzeski, dąbrowski, tarnowski i Tarnów), Małopolskę Zachodnią (powiaty chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki) oraz krakowski obszar metropolitalny (powiaty bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki, wielicki).

Dzięki budżetowi obywatelskiemu, mieszkańcy Małopolski będą mieli swój udział  w podziale wspólnych pieniędzy na różne inwestycje. Pomysły na nie zgłoszą małopolscy przedsiębiorcy, a także może to zrobić tak naprawdę każdy z nas.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy