Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Naukowy zawrót głowy w Łużnej !

Autor: Seweryn Zieliński
„ A jednak się kręci” - takie słowa wypowiedział Galileusz ponad 377 lat temu. A dziś przypominamy sobie i pokazujemy całemu światu, jak ten wybitny naukowiec dowiódł, że ziemia się obraca wokół własnej osi.

To i wiele innych zagadnień próbowali dowieść naukowcy, studenci oraz uczniowie szkół średnich, podczas tegorocznej VI edycji Pogórzańskich Atrakcji Naukowych. Jak co roku, impreza ta była podzielona na dwa dni. Pierwszy dzień to część kulturalno-sportowa, podczas której odbył się bieg terenowy o puchar wójta gminy Łużna. Pomimo kiepskiej pogody do zawodów zgłosiło się ośmiu śmiałków, którym nie straszne było przebiegnięcie ok. 5 km zróżnicowanego terenu. Zwycięzcą tego zmagania został Tomasz Tabiś z Łużnej.

Pomysłodawcą biegu była sołtys Łużnej Pani Barbara Tabiś. Mimo niesprzyjającej pogody i ulewnego deszczu, wieczór muzyki i tańca odbył się bez żadnych przeszkód pod namiotem, który znajdował się przy budynku Urzędu Gminy w Łużnej. W programie tym znalazły się występy zespołów artystycznych z Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej, koncerty zespołów muzycznych takich jak: The Fuse, Gadbit oraz gwiazda wieczoru – Rompey. Na zakończenie sobotniego dnia odbyła się dyskoteka poprowadzona przez DJ Kris-a.

Natomiast niedziela, 27 września to dzień pełen eksperymentów i zapachu nauki, który unosił się w powietrzu do późnego popołudnia. Na początku, na wszystkich przybyłych czekał piknik naukowy, który odbywał się głównie w budynku Zespołu Szkół w Łużnej, Gminnego Ośrodka Kultury oraz w Kościele Parafialnym w Łużnej. Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć stoiska uczelni wyższych jak i szkół średnich z terenu powiatu gorlickiego, które przybliżały wszystkim działania praw fizyki, eksperymenty chemiczne i wiele innych. Ponadto od rana odbywała się akcja Honorowego oddawania krwi w ramach klubu „Fratres” podczas akcji zebrano ok. 6 l krwi. Najciekawszym punktem pikniku bez wątpienia były występy grupy Gromowładni, którzy postanowili przedstawić przybyłym, jak można poskromić wyładowania elektryczne, jak je wywołać i – co ciekawe – jak je zmusić, by zagrały nam muzykę, którą dobrze znamy i lubimy. Wszystko to dzięki zastosowaniu kilku cewek tesli oraz dzisiejszych możliwości technicznych. Niecodziennym eksperymentem, który prawdopodobnie wejdzie na stałe do pokazów naukowych był pokaz wahadła Foucaulda w kościele parafialnym w Łużnej oraz koncert muzyki organowej z XVII i XVIII wieku w wykonaniu prof. Krzysztofa Latały z Akademii Muzycznej w Krakowie.

Po zakończeniu pikniku przyszedł czas na chwilę rozrywki, podczas niedzielnego wieczoru na scenie Pogórzańskich Atrakcji Naukowych zaprezentowali się: zespół Dollars Brothers – laureat programu Must be The Music. Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej imprezy był kabaret Rak w wykonaniu znanych wszystkim Barcika i Joanny Bartel, którzy rozbawili publiczność do łez. Na zakończenie imprezy zagrał zespół Skrzypki, który porwał do tańca przybyłych gości.

[jwplayer playlistid=”112088″]

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy