Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

„Nie zmieniam barw jak kameleon”

Autor: Łukasz Augustyn
Stanisław Kogut to człowiek, który nie jest obojętny na krzywdę drugiej osoby. Dowodem na to, może być wielokrotnie udzielana pomoc tym, którzy jej potrzebują i o nią proszą. Charakter senatora najlepiej odzwierciedlają dzieła, które stworzył w Stróżach ale służą całej Polsce.

Nie zmieniam barw jak kameleon. Wielokrotnie przyszło mi płacić za wierność Solidarności. Nie podoba mi się to, że są takie osoby, które aby dostać się do świata polityki krajowej, są w stanie wyrzec się prawicowych wartości i ideałów – mówi Stanisław Kogut, parlamentarzysta ze Stróż. Wszystkie swoje sprawy ale i sukcesy zawierzam po pierwsze Panu Bogu, po drugie zdrowemu rozsądkowi. Najważniejsze by wypełniać przykazanie „kochaj bliźniego swego” a więc by szanować drugiego człowieka.

Rezultatem tych poglądów może być założona wiele lat temu w Stróżach Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. To tam znajdują pomoc m.in. rehabilitacyjną osoby z całej Polski ale i nie tylko. W 2008 roku z opieki lekarskiej skorzystał 28-letni żołnierz Afgańskiej Armii Narodowej, którego lekarze uratowali przed kalectwem. Za jego leczenie zapłacili ludzie dobrej woli – przyjaciele Fundacji. Dzieło senatora szybko rozrosło się w kolejne obiekty, powstało przedszkole integracyjne, stacjonarne oraz domowe hospicjum, centrum rehabilitacyjne dla chorych na stwardnienie rozsiane, ośrodek hipoterapii i dogoterapii,  zakład aktywności zawodowej i warsztaty terapii zajęciowej.

– To przejaw wielkiego serca, jakie Stanisław Kogut ma dla ludzi chorych, cierpiących i będących w potrzebie. Jestem pod wielkim wrażeniem tego dzieła – mówił przed laty minister zdrowia Zbigniew Religa, podczas swojej wizyty w Stróżach.

Profesor Janusz Kawecki, nauczyciel akademicki i wychowawca wielu pokoleń młodzieży oceniając pracę senatora Stanisława Koguta mówi:  Stanisława Koguta znam od wielu lat, wiem że o człowieku najlepiej świadczą dotychczasowe owoce jego działalności. Ten senator przykładał swą rękę do wielu działań, których owoce dobitnie świadczą o jego twórczym zaangażowaniu w służbę Bogu, Kościołowi i Narodowi Polskiemu. Trzeba nam w nowym parlamencie jak najwięcej prawych senatorów, których sumienie ukształtowane jest na fundamencie wiary katolickiej i miłości do Ojczyzny.

Stanisław Kogut dał się poznać szerzej już jako działacz związkowy. Przez długie lata walczył o godną pracę i byt jako przewodniczący kolejowych związków zawodowych NSZZ Solidarność. Swoją misję dbania o pracowników kontynuował jako senator, zabiegał o dobre relacje między pracownikami a pracodawcami takich instytucji jak PKP Cargo S.A. czy NEWAG.

– Człowieka, pracownika trzeba traktować, jako podmiot, a nie jako przedmiot. Trzeba do drugiego człowieka, zwłaszcza do pracownika podchodzić z pokorą i pozwalać mu na godne i stabilne warunki pracy – dopowiada senator Stanisław Kogut. – Życie jest świętością, dlatego musimy bronić życia poczętego, sprzeciwiać się wszelkim formom aborcji i eutanazji. Ideologi „gender” musimy mówić stanowcze nie, pamiętając o dekalogu. Trzeba mieć kręgosłup – sztywny kręgosłup zasad, których się nie zmienia jak wiatr zawieje. Trzeba być przywiązanym do wartości konserwatywnych, które wyznawali nasi ojcowie i dziadowie. Trzeba młodym pokoleniom przekazywać wiedzę o trudnej, ale chlubnej i bohaterskiej historii Polski. Dlatego organizowałem i będę w przyszłości organizował pozalekcyjne zajęcia z historii dla naszej młodzieży z najwybitniejszymi i najbardziej znanymi historykami w naszym kraju.

Stanisław Kogut jako senator zasiada w senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, w której zabiega o wspieranie polskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Stara się również aby Polska była uniezależniona od wschodnich dostawców paliw.

– Inni mówią, a ja robię. Po 25 października będzie kolejny 26 dzień miesiąca i od razu trzeba się zabrać do ciężkiej pracy. Jestem gotowy służyć nadal swoim doświadczeniem mieszkańcom Ziemi Sądeckiej, Ziemi Gorlickiej, mieszkańcom Małopolski i wszystkim Rodakom. Zachęcam Wszystkich, aby 25 października poszli do wyborów – kończy senator.

fot. archiwum senatora Stanisława Koguta

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy