Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Niepowtarzalna kartka oraz znaczki pocztowe z Bobowej

Autor: Łukasz Augustyn
O Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej, który odbywał się po raz XVI w dniach 1-4 października nie zapomnieli gorlicki filateliści. Tym razem z okazji tego wydarzenia wydano dwie widokówki oraz znaczki pocztowe.

W tym roku na widokówkach oraz znaczkach zagościły koronkowe wizerunki Jana Pawła II a także Chrystusa z kościoła w Ciężkowicach. Znalazła się także informacja o szesnastej edycji festiwalu w Bobowej. Niewątpliwie jest to ciekawa forma promocji miasta ale także zwycięskich oraz wyróżnionych prac w XXI Ogólnopolskim Konkursie Koronki Klockowej jaki odbywa się w ramach bobowskiego świata koronki.

– Od wielu lat filateliści pamiętają o Bobowej – tłumaczy Bogusław Kuciakowski, pomysłodawca oraz autor projektów. – Aby uświetnić festiwal, który już od 16-stu lat się tutaj odbywa wydajemy zawsze z tej okazji kartkę pocztową albo znaczki. Przedstawione są na nich prace wyróżnione w tegorocznym konkursie koronki klockowej. Jeden znaczek przedstawia postać Jana Pawła II, drugi zaś Chrystusa z kościoła z Ciężkowic. Są to bardzo charakterystyce prace, wykonane techniką koronki dowolnej. Ich autorką jest Magdalena Madej. Uznaliśmy, że taka prezentacja na znaczku dobrą promocją dla Bobowej. Te kartki i znaczki, połączone razem i ostemplowane datownikiem z okresu festiwalu są bardzo cennym walorem filatelistycznym.

Znaczki zostały wydane w niewielkim nakładzie, ale można zamówić je w Urzędzie Pocztowym w Bobowej. Koszt całego arkuszu (9 znaczków) to około 40 złoty, można je wykorzystać w korespondencji pocztowej.

O wyróżnionej pracy Chrystusa z kościoła w Ciężkowicach, która znalazła się na pocztówkach oraz znaczkach opowiada Magdalena Madej: – Ponieważ zrobiony przeze mnie rok temu wizerunek papieża Jana Pawła II z koronki bardzo się spodobał, w tym toku wykonałam pana Jezusa z Ciężkowic. Głowa Chrystusa jest zrobiona z nici bardziej błyszczących i kolorowych. Wykorzystałam przede wszystkim czerwień i brąz, ciało zostawiłam w bieli. Nie jest to typowa serwetka. Praca jest przykładem koronki wieloparkowej.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy