Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Co to jest mastektomia prewencyjna?

Autor: Łukasz Augustyn
O mastektomii prewencyjnej zrobiło się głośno kilkanaście miesięcy temu, kiedy poddała się jej słynna hollywoodzka aktorka Angelina Jolie, wywołując przy tym ogólnoświatową dyskusję na temat tego sposobu zapobiegania nowotworowi piersi.

Tymczasem mastektomia prewencyjna nie jest niczym nowym, choć w ostatnich latach jej popularność znacznie wzrosła. Według badań przeprowadzonych na Roswell Park Cancer Institute w Buffalo, liczba kobiet z nowotworem piersi, które zdecydowały się na profilaktyczną mastektomię, wzrosła z 5,6% w 1995 r. do 14,1% w 2005 r. Średnia wieku pacjentek, u których przeprowadzono operację, wynosi 49 lat. – Mastektomia prewencyjna i jednoczesna rekonstrukcja za pomocą protez silikonowych to zabieg dający bardzo dobre efekty medyczne, ale też kosmetyczne, co jest przecież bardzo istotne. Uwalnia ona kobietę od ryzyka raka piersi, bo nowotwór nie ma gdzie się rozwinąć – powiedział w wywiadzie dla gazety.pl onkolog Andrzej Nowicki.

Mastektomia prewencyjna: rodzaje, wskazania, skuteczność

Wyróżnia się dwa rodzaje mastektomii prewencyjnej. W trakcie mastektomii prewencyjnej całkowitej usuwana jest cała pierś wraz z brodawką. Zabieg ten jest najczęściej polecany przez lekarzy, gdyż zapewnia największą ochronę przed rozwinięciem nowotworu w pozostawionych tkankach. Drugim rodzajem jest mastektomia prewencyjna tkanki podskórnej, podczas której usuwa się jedynie tkankę piersi, zaś brodawka pozostaje nienaruszona.

Onkolodzy wyróżniają kilka grup pacjentek, które kwalifikują się do wykonania mastektomii prewencyjnej. Najważniejszą z nich są kobiety, u których w trakcie badań genetycznych wykrywa się gen BRCA1 i/lub BRCA2, odpowiedzialny za rozwój nowotworu piersi. Lekarze twierdzą, że ich nosicielki są o 80% bardziej narażone na zachorowanie na nowotwór piersi, natomiast o 40% wzrasta ryzyko ich zachorowania na raka jajnika. Ponadto, mastektomię prewencyjną przeprowadza się u kobiet, które wcześniej chorowały na raka piersi bądź zachorowania pojawiały się w ich najbliższej rodzinie, mają rozproszone i trudne do rozpoznania mikrozwapnienia lub zgęstnienia w piersi, a także przechodziły radioterapię przed 30. rokiem życia. Warto pamiętać, że mastektomia prewencyjna nie jest operacją ratującą życie – wykonuje się ją jedynie w celach profilaktycznych.

Profilaktyczne usunięcie jednej lub obu piersi nie wyklucza całkowicie ryzyka zachorowania na nowotwór, ale – według niektórych badań – spada ono nawet o 90%. Komórki budujące piersi występują bowiem nie tylko w tych narządach, ale także w okolicznych tkankach, np. powyżej mostka lub w pasze. W trakcie mastektomii prewencyjnej lekarz nie jest w stanie usunąć ich wszystkich, więc nawet po zabiegu istnieje ryzyko, że rak rozwinie się pozostałościach tkanki piersiowej. Alternatywą dla prewencyjnej mastektomii jest stałe monitorowanie piersi, przyjmowanie specjalistycznych leków zmniejszających możliwość zachorowania, a także regularne badania mammograficzne.

Tak jak w przypadku każdej innej operacji, także po mastektomii prewencyjnej mogą wystąpić pewne powikłania, do których zaliczają się infekcje, krwawienia lub kłopoty z gojeniem się rany. Częściej jednak kobiety skarżą się na kłopoty psychiczne, związane z utratą poczucia atrakcyjności oraz obniżoną samooceną. Dlatego też mastektomię prewencyjną coraz powszechniej wykonuje się z natychmiastową rekonstrukcją piersi za pomocą sztucznego implantu lub własnego tłuszczu. Umożliwia to uzyskanie bardzo dobrych efektów kosmetycznych.

W przypadku pacjentek ze zdiagnozowaną mutacją genową BRCA1/BRCA2 mastektomia prewencyjna jest wykonywana w ramach ubezpieczenia NFZ, choć na operację trzeba niekiedy poczekać nawet kilkanaście miesięcy. Koszt profilaktycznego usunięcia piersi w prywatnej klinice to koszt 5-6 tys. zł. Tyle samo kosztuje rekonstrukcja piersi.

(źródło: https://www.tourmedica.pl/kliniki/operacje-plastyczne-piersi/)

Fotolia_39639887_L

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy