Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Ile kosztuje nas utrzymanie cmentarza? Jakie plany ma wobec niego Gmina?

Autor: Łukasz Augustyn
Mimo, że dzień Wszystkich Świętych już daleko za nami, nie cichną komentarze na temat stanu technicznego bobowskiego cmentarza. Uwagi zgłaszają nie tylko mieszkańcy ale i radni a jakie plany ma Gmina zarządzająca nekropolią?

Od kilku lat sukcesywnie stan techniczny cmentarza komunalnego w Bobowej jest poprawiany. Co roku remontowane są kolejne dziesiątki metrów alejek, niedawno poprawiony został stan techniczny schodów, wykaszana jest regularnie trwa jednak nadal pozostaje wiele do zrobienia. O plany gminy Bobowa wobec nekropolii zapytaliśmy burmistrza Bobowej Wacława Ligęzę:

– Roczne utrzymanie bobowskiego cmentarza komunalnego waha się między 25 a 30 tys. zł. W tych pieniądzach mieszczą się prace pielęgnacyjne, konserwacyjne, koszenie trawy, dbanie o ogrodzenie i alejki. Do tych wydatków należy jeszcze doliczyć pieniądze, które pochłaniają większe i mniejsze remonty a takich jest cała masa. W tym roku zadbano o schody przy głównej bramie i fragmenty alejek między grobami. Bobowska nekropolia z dnia na dzień pięknieje. Trzeba jasno powiedzieć, że prace na cmentarzu trwają nieustannie. Stare alejki wykruszają się i dziurawią, ogrodzenie wymaga znacznej poprawy. W dbaniu o godny spoczynek dla zmarłych, jest też troska o żyjących. Żeby cmentarz był nie tylko ładny, ale również bezpieczny dlatego dalsze prace remontowe są nieuniknione. Gdy obejmowałem funkcję wójta, później burmistrza, na cmentarzu nie było żadnej alejki. Nawet przed kaplicą nie było kostki. Była jedna betonowa dróżka, którą zamierzam wyremontować w przyszłym roku. Niemałe środki są przeznaczane na podcinanie drzew, do czego jest sprowadzana firma, ze specjalnym sprzętem. Mamy też ciągły kontakt z konserwatorem zabytków. Została już wykonana koncepcja na nową część cmentarza tak aby można było wjechać pojazdem przewożącym trumnę, żeby kondukt pogrzebowy mógł godnie przejść – wyjaśnia Burmistrz Wacław Ligęza.

Gmina planuje także pochylić się nad problemem bieżącej wody na cmentarzu, o którym to wspominał w interpelacji podczas jednej z ostatnich sesji Paweł Popardowski. Zostanie wykonana taka koncepcja by dostęp do wody był przez cały rok. Jak wiemy, coraz suchsze lata powodują, że studnia znajdująca się na terenie bobowskiej nekropoli często wysycha.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy