Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak bezpiecznie świętować Nowy Rok

Autor: Łukasz Augustyn
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku kalendarzowego, a więc coraz bliżej do Sylwestra. Petardy i fajerwerki postrzegane jako jeden z elementów dobrej zabawy mogą stać się przyczyną wielu poważnych wypadków.

Nikt nie wyobraża sobie nocy sylwestrowej bez rozświetlonego kolorowymi rozbłyskami nieba. Należy jednak pamiętać, że fajerwerki i petardy to materiały pirotechniczne – w rękach nietrzeźwych ludzi bądź dzieci mogą się stać olbrzymim zagrożeniem.

Ostrzegamy przede wszystkim dzieci, by nigdy same nie używały petard i fajerwerków. Do dorosłych apelujemy o rozsądek i rozwagę, by podczas używania takich wyrobów zachowali szczególną ostrożność. Nigdy nie należy odpalać petardy po raz drugi, gdy ta nie detonuje. Nigdy nie można używać materiałów pirotechnicznych niezgodnie z ich przeznaczeniem oraz w miejscach, w których ich użycie może zagrozić życiu i zdrowiu wielu ludzi bądź spowodować straty materialne.

Wyroby pirotechniczne wyłączone spod koncesjonowania mogą być sprzedawane wyłącznie osobom dorosłym. Sprzedaż takich wyrobów osobom niepełnoletnim stanowi przestępstwo, za które może grozić kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności nawet do lat 2.

Bezpiecznie najlepiej wybrać jeden z tzw. tortów pirotechnicznych. Jest to zestaw strzelający po kilka lub kilkanaście razy i przeważnie ma on postać sześcianu. Taki ładunek fajerwerków stawiamy na ziemi i odpalamy jednym lontem. Oddalamy się na bezpieczną odległość i obserwujemy piękny efekt na niebie. Najtrudniejsze w obsłudze są tzw. rakiety lub race, do których należy przygotować odpowiednie stanowisko strzeleckie a następnie każdą po kolei odpalać. Na każdym produkcie pirotechnicznym sprzedawanym w Polsce, musi być umieszczona instrukcja obsługi w języku polskim. Nim rozpoczniemy zabawę, zapoznajmy się z instrukcją i miejmy świadomość konsekwencji z użytkowania tych materiałów.

Pod żadnym pozorem nie należy pozwolić dziecku na zabawę petardami czy racami. Pamiętajmy, że alkohol również nie jest dobrym doradcą przy tego typu zabawach. Jeśli nie mamy pewności czy nasza wybuchowa zabawa jest bezpieczna, po prostu zrezygnujmy z niej.

Przypominamy również o tym, że używanie materiałów pirotechnicznych w miejscach publicznych oraz obiektach publicznych jest zabronione i zagrożone jest karą do 500 zł grzywny. Jedynym odstępstwem jest dzień 31 grudnia i 1 stycznia.

Zasady bezpiecznego używania fajerwerków:

  1. należy przeczytać instrukcję znajdującą się na petardach i fajerwerkach,
  2. nie używać środków pirotechnicznych w dużej grupie osób i w miejscach publicznych,
  3. nie trzymać odpalonych petard w dłoniach,
  4. nie używać fajerwerków i petard pod wpływem alkoholu,
  5. zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które nie powinny bez opieki posługiwać się środkami pirotechnicznymi,
  6. nie odpalać petard i fajerwerków wewnątrz pomieszczeń, na balkonach i tarasach,
  7. nie dopuścić do spowodowania pożaru,
  8. nie używać niewybuchów,
  9. przechowywać petardy i fajerwerki w suchych, oddalonych od źródeł ciepła i niedostępnych dla dzieci pomieszczeniach.

źródło:KWP w Krakowie
fot.archiwalne (własne)

mdsc_0562

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy