Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wolontariusze z Bobowej pomogą w Hospicjum

Autor: Łukasz Augustyn
  O bobowskiej klasie wolontariatu w Zespole Szkół Zawodowych pisaliśmy już nie raz. Tym razem mamy przyjemność poinformować o kolejnej inicjatywie, jaką udało się stworzyć wspólnie Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Stróżach i młodym wolontariuszom.

Współpraca pomiędzy tymi dwoma podmiotami, czyli FPON a ZSZ w Bobowej kwitnie od wielu lat m.in. z racji organizowanych „Spartakiad dla Osób Niepełnosprawnych” czy też innych okazyjnych wydarzeń. Teraz nadarzyła się okazja, aby zacieśnić współpracę na nowej płaszczyźnie, jaką jest wolontariat hospicyjny.

Dotychczas uczniowie z ZSZ Bobowa pomagali pracownikom Fundacji przy organizacji imprez i wydarzeń. Teraz jednak przyszło by im się zmierzyć z całkiem nowym wyzwaniem, jakim jest opieka, i co najważniejsze kontakt i zapewnienie bliskości drugiej osoby mieszkańcom hospicjum. Prawdopodobnie do tej formy współpracy by nie doszło, gdyby nie działająca w bobowskiej szkole klasa wolontariacka, która jest specjalnie przygotowywana do pracy z ludźmi chorymi, starszymi i potrzebującymi  pomocy, nie tyle fizycznej, jak psychologicznej.

Niestety, każdy z nas się starzeje, a świat coraz bardziej przyśpiesza. Tym samym nie mamy czasu dla siebie a tym bardziej, aby pochylić się nad drugą osobą. Dobrze, że w tym celu powstają grupy wolontariuszy, którzy mogą oddać cząstkę siebie drugiej osobie.

W celu nawiązania współpracy, w środę 16 grudnia w Hospicjum w Stróżach odbyło się spotkanie robocze uczniów oraz opiekuna Wojciecha Szafrańca z Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej, a także przedstawicieli Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Stróżach – dyrektora Zygmunta Fryczka oraz kierownik Hospicjum w Stróżach Haliny Bydło. Kierownictwo fundacji nakreśliło młodym wolontariuszom, na czym polega i jak miałaby wyglądać praca z osobami chorymi oraz jakie korzyści dałaby im praca w hospicjum. Na zakończenie spotkania grupa młodzieży udała się do sal hospicyjnych, aby wręczyć chorym drobne upominki świąteczne i zamienić kilka słów z osobami starszymi.

Zespół Szkół Zawodowych w Bobowej składa na ręce firmy transportowej Zibi-Trans podziękowania za nieodpłatny transport wolontariuszy do Stróż

„ Nie jest to żadna nowość. Współpraca z Zespołem Szkół Zawodowych w Bobowej jest kontynuowana od trzech lat. Realizowane są dwa zakresy tematyczne – pierwszy z nich to obsługa „Spartakiad”. Tutaj młodzież doskonale się sprawdziła, natomiast moim marzeniem i zadaniem jest rozwinięcie wolontariatu specjalistycznego. Będzie się to sprowadzało do tego, że ta młodzież, która zechce poświecić swój wolny czas będzie pracować na rzecz osób terminalnie chorych. Marzy mi się, aby to nie tylko była praca wolontariatu w ramach stacjonarnego hospicjum tutaj w Stróżach, ale żeby ten wolontariat rozchodził się po domach. Obsługujemy hospicjum domowe dla dzieci i dla dorosłych z terenu powiatu gorlickiego i nowosądeckiego. Mamy wielu pacjentów z gminy Bobowa, Łużna, Korzenna, Moszczenica, a również i ta młodzież pochodzi właśnie z tych miejscowości. Byłoby to więc piękne połączenie. Nasuwa również się pytanie, co młodzież ma dostać w zamian. Staramy się wspierać tę młodzież poprzez suweniry, tak jak ostatnio koszulki okazjonalne. Myślimy również i o tym żeby podpisać umowy o wolontariacie. Skutkują one tym, że osoby, które będą się ubiegać o przyjęcie na wyższe studia, zwłaszcza na kierunki medyczne czy też psychologiczne, pedagogiczne, to jest to rekomendacja dla takiego człowieka. Otrzymuje on także dodatkowe wsparcie na tej uczelni w postaci np. dodatkowych punktów do stypendium. Więc te osoby, które się zaangażują, które będą otwarte, które będą chciały pracować, taką pomoc z naszej strony na pewno uzyskają. Ja oczywiście zawsze marzyłem o tym, aby ta współpraca się rozwijała i poszła w kierunku praktycznym, ponieważ jest to najlepsza adaptacja zawodowa, pokazująca, co ew. w przyszłości taki młody człowiek może robić” – komentował inicjatywę Zygmunt Fryczek dyrektor Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy