Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Nowa tradycja Bobowej? Orszak Trzech Króli z licznym udziałem mieszkańców (TV)

13.01.2016 Autor: Mateusz Książkiewicz
W święto Objawienia Pańskiego (tj. 6 stycznia br.) ulicami Bobowej przeszedł po raz pierwszy w historii miasta barwny orszak Trzech Króli. Nietypowe wydarzenie przyciągnęło około tysiąca widzów, mieszkańców gminy ale również gości od Grybowa, przez Łużną, Ciężkowice czy Korzenną. 

Inicjatywa zorganizowania Orszaku wypłynęła od Bractwa Rycerskiego 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity, Stowarzyszenia GRYF oraz burmistrza Bobowej. Jak szacują organizatorzy w przemarszu wcięło udział około setki aktorów – rycerzy, dzieci w strojach jasełkowych, kolędników misyjnych, członków zespołów ludowych, kół gospodyń wiejskich, strażaków a nawet drabów. Muzyczną oprawą zajęły się orkiestry dęte przy OSP w Siedliskach oraz OSP w Bobowej. Za aktorami podążało kilka setek ludzi a kolejnych widzów można było tłumnie spotkać przy ulicach, którymi podążał Orszak.

Pochód Trzech Króli rozpoczął się pod budynkiem Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej. To tam zebrani tłumnie widzowie i aktorzy podziwiali występy najmłodszych. Kiedy dzieci, zaprezentowały się przed publicznością orszak otworzyła Matka Boża (Katarzyna Mierzwa, Zespół Ludowy „Koronka”) jadąca na koniu prowadzonym przez św. Józefa (Wiesława Janotę, radny Gminy Bobowa). Zebrani przemaszerowali ulicami: ul. Bohaterów Bobowej, Grunwaldzką, następnie kolumna podzieliła się na trzy części, z czego jedna poszła ulicą Okrężną i Żydowską a druga placem przy kościele św. Zofii w kierunku Rynku. W każdej z grup szedł jeden z króli, wszyscy natomiast spotkali się na rynku by wspólnie zapytać o drogę do stajenki pasterzy a następnie Heroda (wicestarosta gorlicki Jerzy Nalepka). Punktem kulminacyjnym był plac przy kościele pw. Wszystkich Świętych w Bobowej, to tam cały orszak na czele z Trzema Królami pokłonił się św. Rodzinie.

Zebranych pobłogosławił na zakończenie wydarzenia proboszcz bobowskiej parafii ks. Marian Jedynak, zaś świąteczne spotkanie było okazją do podsumowania konkursu na najpiękniejszą szopkę Gminy Bobowa. Nagrody zwycięzcom oraz uczestnikom wręczył burmistrz Bobowej Wacław Ligęza oraz sekretarz Urzędu Miejskiego w Bobowej Zdzisława Iwaniec.

– Byliśmy świadkami jakim ogromnym zainteresowaniem ale i udziałem cieszyło się to historyczne dla naszego miasta wydarzenie – mówi Wacław Ligęza burmistrz Bobowej. – Już słyszę takie głosy i deklaracje szczególnie od młodych osób, od dzieci, młodzieży, nauczycieli oraz rodziców, żeby taka uroczystość była powtarzana co roku. Wiele osób było niesamowicie wzruszonych.

Wiele osób wraz z aktorami Orszaku Trzech Króli chętnie pozowało do zdjęć przy szopce.

– Taka ilość szopek wykonanych przez dzieci, młodzież i tą młodszą i starszą to świadczy o dużym zainteresowaniu konkursem a przede wszystkim możemy się cieszyć, że nasza tradycja chrześcijańska i historyczna jest podtrzymana – dodaje burmistrz.

Zapraszamy do obejrzenia wideo-relacji oraz fotoreportażu.

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)