Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Noworoczne zjawiska kosmiczne, których nie możesz przegapić!

Autor: Duda Justyna
Zimowe miesiące są najlepszym okresem by spojrzeć w niebo. Noc jest długa, gwiazdy są wyraźnie, a wiele zjawisk ukazujących się nad naszymi głowami możemy obserwować bez specjalistycznego sprzętu. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Od końca grudnia do 12 stycznia na niebie są widoczne meteoryty z najbardziej obfitego roju w ciągu tego roku – roju kwadrantydów. Dzisiaj w nocy z 3 na 4 stycznie przypada ich maksimum, warto więc przed świtem słońca wstać i obejrzeć ten niesamowity spektakl, ponieważ w ciągu godziny będziemy mogli zobaczyć ok 120 świetlnych rozbłysków! To o ok 20 mniej niż w przypadku Perseid, więc wczesna pobudka się na pewno opłaci. Zaobserwowanie tego zjawiska nie powinno przysporzyć większych problemów nawet amatorom – każdy z nas przecież potrafi znaleźć na niebie gwiazdozbiór Wielkiego Wozu. Nieco poniżej, po prawej stronie znajdować się będzie bardzo charakterystyczna, jasno świecąca gwiazda – Arktur. Mniej więcej spomiędzy tych dwóch punktów na północno – wschodnim niebie będą wylatywać meteoryty.

Kolejny piękny spektakl w wykonaniu ciał niebieskich będzie miał miejsce siódmego stycznia, również przed wschodem słońca. Już teraz Wenus i Saturn coraz bardziej zbliżają się do naszego ziemskiego naturalnego satelity, natomiast w czwartek punkty te znajdą się najbliżej siebie. Bardzo łatwe do zaobserwowania, a tym bardziej do sfotografowania, do czego gorąco zachęcamy!

Ci, którzy będą się przyglądać uważniej naszemu niebu będą mieli szansę zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS Zarya. Tor lotu ISS biegnie z zachodu na wschód. Będzie łatwym punktem do obserwacji dzięki pełnemu oświetleniu, poza tym jej średnica będzie wynosić ok 30”. Szczęściarze z centralnej części Polski będą mogli zobaczyć jak przecina ona nasz Księżyc jutro o godzinie 7:02. W naszych okolicach będziemy mogli ją zaobserwować w następujących dniach:

– 4.01 tuż nad horyzontem na południowo wschodnim niebie ok. godziny 5:20;
– 5.01 ok. godziny 6:00, 8 minut później będzie blisko mijała naszego ziemskiego satelitę;
– 6.01 ok. godziny 6:45, tor lotu już będzie znacznie wyżej;
– 7.01 pojawi się ok. godziny 5:55.

12483853_10208724584698990_1333694289_n

fot. Internet / stellarium.org

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy