Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Papieski Pociąg WOŚP-u połączył mieszkańców regionu (TV)

20.01.2016 Autor: Damian Śliwa
Pula pomysłów na pozyskiwanie funduszy podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wciąż się rozrasta. Charytatywne aukcje i licytacje, zbiórka do puszek, koncerty, występy i... pociąg. Pociąg nie byle jaki, bo Papieski.

Wśród atrakcji organizowanych w naszym regionie podczas 24. Finału WOŚP, który odbywał się w niedzielę, 10 stycznia 2016 roku, z pewnością ta jedna, warta jest szczególnej uwagi – wydarzenie wyjątkowe, ponieważ połączyło mieszkańców miejscowości od Krakowa, Gromnika, Bobowej, przez Wilczyska, Stróże aż do Woli Łużańskiej, Gorlic i Jasła. Mowa o przejeździe specjalnego Pociągu Papieskiego „Mierzymy wysoko”, który w godzinach porannych wyruszył z Krakowa Głównego, by przez Tarnów, Tuchów, Stróże, Gorlice Zagórzany i Biecz wczesnym popołudniem dotrzeć do Jasła, a następnie tą samą trasą wrócić do Krakowa.

Organizatorem przejazdu było Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie. O celach przedsięwzięcia mówi Tomasz Przepióra, sekretarz stowarzyszenia: – Cele są dwa. Po pierwsze są to cele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czyli pediatria i osoby starsze. Drugi cel to propagowanie kolei w tym trochę kolejowo zaniedbanym regionie. […] Co roku wybieramy taką trasę, na której chcielibyśmy, żeby pociągi jeździły. Udało się w tym roku – jeżdżą tutaj pociągi TLK (TLK Luna z Zagórza do Warszawy/Gdyni, przyp. red.), ale brakuje pociągów regionalnych – z Jasła, z Gorlic do Krakowa. Chcielibyśmy pokazać, że te pociągi bardzo by się tu przydały.

Trzeba zaznaczyć, że przejazd pociągu wzbudził spore zainteresowanie. Na trasie pomiędzy Wilczyskami a Wolą Łużańską, kiedy odwiedził go nasz reporter, papieskim składem EN61-001 podróżowało około 100 osób. W samej Woli Łużańskiej dosiadło się kolejne kilkanaście, a przyjazdu pociągu oczekiwało na stacji w sumie kilkadziesiąt osób. Podczas podróży można było dostrzec wielu mieszkańców, którzy z okien swoich domów bacznie przyglądali się niecodziennemu wydarzeniu.

Atmosfera w środku – jak przystało na pociąg Orkiestry – była radosna i koncertowa. Dosłownie. Podczas podróży miały miejsce występy zespołów muzycznych „Clitoris” i „Nigrum Sol”. Nie brakowało również ożywionych rozmów i spotkań ze znajomymi – w końcu gros podróżujących było pasjonatami pociągów i kolei. Wśród wolontariuszy WOŚP podczas przejazdu prym wiedli ci najmłodsi.

Pociągiem jechał także jeden z członków Reaktywacji Pociągów Kraków – Gorlice, Bartłomiej Budzik, który podkreśla wagę przywrócenia pasażerskiego ruchu kolejowego do Gorlic. – Połączenie to jest ważne, dlatego że Gorlice od długiego czasu nie miały żadnego połączenia kolejowego z resztą Polski – mówi.

Wśród pasażerów znaleźć można było osoby, które przyjechały z całej Polski tylko po to, by przejechać specjalnym Pociągiem Papieskim. Organizatorzy określają całą akcję jako bardzo udaną. W ramach opłaty za przejazd ustalone zostały kwoty minimalne, jednak dzięki hojności podróżujących w dostępnych dla wszystkich puszkach udało się zgromadzić kwotę 5982,89 zł i 1,02 €, która została przekazana na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)