Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Absolwent bobowskiego ogólniaka nominowany do nagrody Ks. Kumora

Autor: Mateusz Książkiewicz
Michał Kalisz bo o nim mowa, jest jednym z 19 autorów nominowanych w konkursie im. Ks. Prof. Bolesława Kumora zorganizowanym przez Fundacja Sądecką oraz Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”. Kandydaturę byłego ucznia Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza możemy wzmocnić głosując internetowo do czwartku.

Konkurs o nagrodę im. ks. Kumora odbywa się już po raz czwarty. Zgłoszenia kandydatów można było nadsyłać do minionego poniedziałku, 15 lutego br. Rywalizacja prowadzona jest w dwóch kategoriach: „książka o Sądecczyźnie” i „sądecki autor”. Celem konkursu jest wyróżnienie oraz promocja najważniejszych dzieł, które swą tematyką obejmują nasz region. Organizatorzy chcą też w ten sposób uhonorować sądeckich autorów. Ogłoszenie wyników nastąpi 20 lutego br. podczas uroczystej gali nagrody literackiej Sądeczan w MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Dla zwycięzców przewidziano statuetki oraz nagrody pieniężne, których łączna pula to 20 tysięcy złotych.

Pośród pretendentów o nagrodę im. ks. Kumora w kategorii: „Sądecki autor” jest pochodzący ze Stróż – Michał Kalisz, historyk, pracownik IPN oddział Rzeszów, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicz w Bobowej. W drugiej kategorii „Książka o Sądecczyźnie” znalazła się publikacja, której jest współautorem pt. „Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945″. W publikacji tej porusza kwestie ważne również dla naszej bobowskiej historii. Druk książki był możliwy dzięki finansowemu wsparciu m.in. Gminy i Miasta Bobowa.

– Nominacja jest dla mnie pewnego rodzaju motywacją do dalszych badań naukowych nad tematyką dotycząca naszego regionu, która jest bardzo bogata, pasjonująca ale wciąż nie odkryta – mówi Michał Kalisz, kandydat do tytułu „Sądecki Autor” nagrody im. ks. Kumora. – Tematyką żydowską zainteresowałem się m.in dlatego, że mój dziadek Marian Szafraniec, żołnierz AK, pomagał podczas okupacji żydowskiej rodzinie prof. Hugona Steinhausa. Od chwili poznania tej historii zacząłem interesować się tą tematyką i pogłębiać wiedzę na temat stosunków polsko-żydowskich podczas okupacji niemieckiej. Publikacja „Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945”, której jestem współautorem jest owocem moich kilkuletnich badań naukowych.

Swój głos na Michał Kalisza oraz jego książkę mogą Państwo oddać poprzez ten oto: Formularz Elektroniczny. Głosowanie potrwa do czwartku 18 lutego, dlatego śpieszmy się! To właśnie Państwa opinie w wyborze laureatów weźmie pod uwagę Kapituła Konkursu.

Już wkrótce postaramy się szerzej przedstawić książkę oraz jej autora.

fot. archiwum prywatne Michała Kalisza

Kalisz Michał

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy