Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobowscy uczniowie pojadą na wojewódzkie finały konkursów przedmiotowych

Autor: Damian Śliwa
Codziennie po  zajęciach w szkole spędzają kilka godzin na nauce. Rozwiązują zadania, uczęszczają na kółka przedmiotowe, poszerzają swoje zainteresowania, zdobywają kapitał na przyszłość. A potem biorą udział w konkursach i zostają ich finalistami.

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej osiągają wysokie wyniki w konkursach kuratoryjnych i tematycznych. W roku szkolnym 2015/2016 w sumie ponad 30 uczniów (ze szkoły podstawowej i gimnazjum łącznie) zakwalifikowało się do etapów rejonowych. Jednak na tym nie kończą się naukowe sukcesy. Siedmioro wychowanków przeszło do finałowego, wojewódzkiego etapu.

Żeby zakwalifikować się na etap wojewódzki, trzeba posiadać dużą wiedzę, wykraczającą zdecydowanie poza podstawę programową – mówi dyrektor ZS nr 1 Adam Urbanek. – Wymaga to dużo wysiłku ze strony uczestnika, ale także nauczyciela, który go przygotowuje.

Dla trójki uczniów ze szkoły podstawowej pomyślny okazał się udział w konkursach tematycznych z ekologii i religii. Gabriela Magiera i Martyna Popiela znają się na ekologii, a Aleksander Prokop na religii. Każde z dzieci włożyło wiele wysiłku w przygotowania do konkursu.

Lubię ekologię i interesuję się przyrodą – mówi Gabrysia. Martyna natomiast wyraźnie snuje plany na przyszłość – Dużo się przygotowywałam do konkursu ekologicznego – mówi. – Było kilka książek do przeczytania. Bardzo lubię ekologię. W przyszłości chciałabym zostać lekarzem.

Widać, że równie ambitnie do sprawy podchodzi Aleksander z klasy 5a. – Długo się uczyłem do tego konkursu. Był dość trudny. Wybrałem ten konkurs, ponieważ lubię czytać Ewangelię – mówi finalista.

Nie mniejsze sukcesy codniosła czwórka uczniów bobowskiego Gimnazjum. Zakwalifikowali się oni w tym roku szkolnym do etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych, których organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Krakowie. Sukcesy gimnazjalistów również są okupione ciężką pracą.

Wiem, że „wkuwają” po 3-4 godziny dziennie, rozwiązują zadania. Specyfika każdego przedmiotu jest inna. Wymaga to dużo pracy – relacjonuje poczynania swoich uczniów dyrektor Zespołu Szkół. – Trzeba zdobyć dużo literatury – oczywiście wszystko to zostało we właściwym terminie pozyskane przez nauczycieli. Potem pozostaje tylko praca, praca, praca, i czekamy na efekty. Mam nadzieję, że wśród tej czwórki będą również laureaci.

Bobowscy gimnazjaliści znaleźli się w finale konkursów z wiodących przedmiotów: języka polskiego, matematyki, geografii i biologii. Dla większości z nich nie jest to pierwszy start w olimpiadach przedmiotowych.

W konkursie brałam już udział w tamtym roku i dwa lata temu. Po raz drugi jestem finalistką – mówi Julia Gryzło, która pod okiem Lidii Łaś przygotowuje się do startu w konkursie z języka polskiego. – Brałam już wcześniej udział w tym konkursie, ale finalistką jestem po raz pierwszy – cieszy się Sara Lach, która startuje w konkursie biologicznym pod opieką Teresy Pres.

Start w konkursie przedmiotowym to – oprócz własnej nauki i pracy – również godziny spędzone na przygotowaniach z nauczycielem oraz uczestnictwo w kółkach przedmiotowych.

Przygotowuję się do konkursu z geografii – mówi Patrycja Wójtowicz, finalistka z konkursu geograficznego. – Byłam już 2 razy finalistką konkursu kuratoryjnego. Codziennie uczę się 3-4 godziny. Do tego dochodzą kółka. – Patrycja przygotowuje się z mgr. Tomaszem Skórskim.

Podobnie przedstawia się sytuacja u Bartosza Zarzeckiego, który startuje w konkursie matematycznym pod opieką mgr Danuty Tarasek. – Codziennie staram się robić kilka zadań – mówi. – Poza tym 2-3 razy w tygodniu mam kółka przedmiotowe.

Duży wkład pracy jest rekompensowany późniejszą satysfakcją – uczniowie pokazują się na szczeblu województwa, reprezentują Bobową. Jest to również promocja gminy – opowiada Adam Urbanek. – Stawiamy na edukację. Wszystko co się dzieje wokół niej jest dodatkiem. Widać efekty takiej pracy.

– Uczeń, który jest laureatem finału wojewódzkiego, przy dobrych ocenach z pozostałych przedmiotów ma szansę wybrać się do naprawdę dobrej szkoły średniej, ponieważ wygrana w konkursach kuratoryjnych jest wysoko punktowana – przedstawia realia rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych dyrektor. – Jest to prosta droga do studiów. Laureat musi na etapie wojewódzkim zdobyć 85%. Nie ukrywam, że dwójka spośród finalistów chce pójść do krakowskiego liceum, które przyjmuje samych olimpijczyków. Życzę im powodzenia!

Dołączamy się do tych życzeń i trzymamy kciuki za uczniów bobowskich szkół, a o dalszych sukcesach młodych naukowców z pewnością będziemy Państwa informować.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy