Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Co przyniosła wizyta minister edukacji Anny Zalewskiej w Gorlicach, Krynicy i Sączu? (TV)

09.02.2016 Autor: Mateusz Książkiewicz
W zeszłym tygodniu, 4 lutego br. nasz region odwiedziła Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Przyjazd członka rządu był możliwy dzięki staraniom parlamentarzystów z okręgu nr 14. Minister spotkała się dyrektorami, rodzicami, przedstawicielami związków zawodowych oraz samorządowcami.

Wizyta Anny Zalewskiej w południowo-wschodniej Małopolsce rozpoczęła się od Nowego Sącza, to właśnie tam minister edukacji obecnego rządu Beaty Szydło spotkała się z dziennikarzami. Konferencja zwołana przez senatora Stanisława Koguta w biurze Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Pijarskiej cieszyła się zainteresowaniem wielu mediów. Poruszono podczas niej kwestie m.in. języka angielskiego w przedszkolu, godzin karcianych, przyszłości małych szkół, zmiany nazw szkół zawodowych oraz wycofaniu się z egzaminu szóstoklasisty.

Rekonesans minister Zalewskiej jest częścią rozpoczętych przez ministerstwo konsultacji na temat edukacji w ramach tzw. mapy drogowej zmian w oświacie. Senator Stanisław Kogut z dumą podkreśla, że to właśnie teren Sądecczyzny i Gorlic został odwiedziony jako pierwszy: – Jest to ogromny zaszczyt, obecność Pani Minister dowartościowała ten region Prawa i Sprawiedliwościowi oraz Zjednoczonej Prawicy. Przez 8 lat rządów PO-PSL, mało który minister pokazał się tutaj na tym terenie, choć mówili, że są rządem całego narodu, wszystkich Polaków, to było totalne kłamstwo. Mi się ogromnie spodobała dzisiejsza dyskusja Pani Minister Anny Zalewskiej z dziennikarzami nt. dobrej zmiany w oświacie. Uważam, że jest to cudowny rząd pani Beaty Szydło, bo to co jest robione broni narodowych i chrześcijańskich wartości, tradycji.

– Wczoraj w ministerstwie ogłosiliśmy obiecaną ogólnopolską debatę nt. systemu edukacji – mówiła tuż po konferencji minister edukacji Anna Zalewska. Chcielibyśmy nie tylko organizować, ponieważ organizujemy 16 wojewódzkich konferencji, spotkań ze związkowcami, z samorządowcami ale i indywidualnymi spotkaniami z Akademikami, Uniwersytetami ale przede wszystkim chcemy rozmawiać z Polakami dlatego oprócz tych debat które zakończą się w czerwcu przy udziale prezydenta chcielibyśmy aby do takich dyskusji dochodziło w gminach, powiatach, szkołach. Warunek jest jeden, wystarczy zgłosić że taka debata się toczy, wyciągnąć wnioski i zaproponować lub wskazać zmianę, w którym kierunku zmiana powinna iść. Na tą okoliczność zostanie uruchomiona strona internetowa, na której będzie można to zgłosić jak również tradycyjną drogą pocztową wysłać do Ministerstwa Edukacji. Nie ukrywam, że ważne są tego typu miejsca jak Nowy Sącz dlatego, że tutaj jest prawdziwie życie. Bardzo często ludziom przeszkadza, że z pozycji Warszawy decyduje się czy dyskutuje. Chcemy to absolutnie obrócić po to aby w czerwcu powiedzieć jak chcemy zmienić system edukacji. Problemów które dotknęliśmy, zdiagnozowaliśmy jest kilkaset. Pogrupowaliśmy je w 15 zagadnień i o nich w większości będziemy dyskutować.

Po konferencji z dziennikarzami w Nowym Sączu, przyszedł czas na spotkanie ze związkowcami w Krynicy Zdroju. To właśnie z górskiego uzdrowiska, minister edukacji przyjechała do Gorlic, gdzie w Gorlickim Centrum Kultury czekała na nią cała sala osób związanych lub zainteresowanych edukacją i oświatą. W pierwszych rzędach można było zobaczyć wójtów, burmistrzów, przewodniczących Rad Miejskich i Gminnych, radnych powiatowych oraz gminnych. Obecni byli również dyrektorzy szkół, kierownicy ZEAS-ów, pracownicy wydziałów oświaty i edukacji, nauczyciele oraz sami rodzice. Gminę oraz miasto Bobowa reprezentowała liczna grupa osób na czele z burmistrzem Wacławem Ligęza. W czasie wieczornego spotkania, publiczność mogła zadawać pytania oraz podejmować trudne do rozwiązania kwestie.

– Oprócz spotkania w Gorlicach uczestniczyłem w Forum Burmistrzów i Wójtów Małopolski w Krakowie gdzie również obecna była Minister Edukacji – mówi burmistrz Wacław Ligęza. Pani Zalewska przedstawiła nam program wstępnych zmian, który zakłada m.in. powrót do 8 klasowych szkół podstawowych i 4 letnich szkół ogólnokształcących. Na tym etapie jest to tylko informacja, dlatego korzystaliśmy z pytań aby dowiedzieć się na temat całej procedury przeprowadzenia tej reformy. Tym bardziej, że w chwili wprowadzenia gimnazjum część pomieszczeń szkół podstawowych zostało zaadoptowanych. Powrót dwóch klas powoduje, że będą potrzebne pomieszczenia, co może w niektórych przypadkach powodować trudności. Poza tym, problem najważniejszym w przypadku skrócenia procesu kształcenia podlegających samorządowi gminnemu, nie ma możliwości aby nauczyciele nie utracili wtedy pracy, gdyż zmniejszy się ilość oddziałów. Póki co jest to etap konsultacji, dlatego pytamy i zgłaszamy uwagi. Ostateczny projekt zostanie przedstawiony w czerwcu i to wtedy będziemy mogli odnieść do konkretnych rozwiązań.

Pełną treść wywiadów zobaczą i wysłuchają Państwo w poniższych filmach:


fot. Mateusz Książkiewicz

 

 

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)